reklama

Microsoft: Open Source narusza 235 patentów

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Po raz kolejny powraca dyskusja o rzekomym naruszaniu patentów przez produkty Open Source. Główny prawnik Microsoft, Brad Smith w wywiadzie dla magazynu Fortune stwierdził, że samo jądro Linuksa narusza 42 patenty należące do Microsoft. Interfejs użytkownika i inne tego typu elementy mają według Smitha naruszać kolejne 65 patentów. Sam pakiet narzędzi biurowych OpenOffice.org koliduje z 45 patentami, a następne 83 patenty są naruszane przez inne oprogramowanie Open Source.

Nie wiadomo, w jaki sposób Microsoft będzie chciał wyegzekwować swoje prawa, ale już od jakiegoś czasu korporacja zachęca do zawierania całościowych porozumień zwalniających z odpowiedzialności za naruszanie patentów - takich jak chociażby w listopadzie ubiegłego roku z Novellem. Open Source musi grać według tych samych zasad, co wszyscy - powiedział Steve Ballmer, dyrektor zarządzający Microsoft.

Warto jednak przypomnieć, że kilka dużych firm takich jak Sony, Red Hat, IBM, NEC czy Phillips utworzyło w 2005 roku stowarzyszenie Open Invention Network. Dzisiaj należy do niego także taki gigant jak Oracle. Jeśli Microsoft zdecyduje się rozpoczać wojnę o prawa intelektualne i wystąpi z roszczeniami przeciwko Open Source, to stowarzyszenie może zebrać siły i wystąpić przeciwko Microsoft, który - jak twierdzą firmy członkowskie - również narusza ich patenty. Przedstawiciel Microsoft nie skomentował tego faktu.

Tymczasem firma Open Source Risk Management zajmująca się sprzedawaniem ubezpieczeń od skutków używania oprogramowania Open Source już w 2004 roku opublikowała raport, w którym ostrzega, że otwarte oprogramowanie narusza co najmniej 283 patenty - w tym 27 należących do Microsoft. Organizacja Free Software Foundation pracuje z kolei nad nową wersją General Public License, która m.in. nie będzie pozwalać na porozumienia takie jak umowa Microsoftu z Novellem.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama