Microsoft Safety Scanner 1.0.3001.0

Strona główna Windows Bezpieczeństwo Skanery i szczepionki antywirusowe
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Microsoft Safety Scanner to darmowe narzędzie, którego zadaniem jest wyszukiwanie i usuwanie złośliwego oprogramowania z systemu Windows.

Program po uruchomieniu przeprowadza proces skanowania, podczas którego bada zawartość dysku twardego na występowanie różnego rodzaju szkodliwego oprogramowania. W zależności od wybranego typu pracy umożliwia skanowanie jedynie obszarów, w których istnieje duże prawdopodobieństwo występowania wirusów (tryb szybki), całego systemu (tryb pełny), a także wskazanych przez użytkownika lokalizacji (tryb niestandardowy). W przypadku tego ostatniego domyślnie również przeprowadzane jest skanowanie w trybie szybkim. Po zakończeniu badania dysku Microsoft Safety Scanner przedstawia szczegółowy raport, zawierający informacje na temat wykrytego i usuniętego oprogramowania, które mogło stanowić zagrożenie dla komputera.

Microsoft Safety Scanner nie wymaga instalacji na komputerze i gotowy jest do użycia zaraz po pobraniu. Ma to jednak jedną znaczącą wadę. Narzędzie nie dysponuje mechanizmem bezpośredniej aktualizacji bazy wirusów. Oznacza to, iż chcąc mieć pewność, że korzystamy z aktualnej wersji będziemy musieli co jakiś czas ponownie pobierać cały program. Sam producent przygotował tutaj pewne zabezpieczenie, które pozwala korzystać z Microsoft Safety Scanner tylko przez 10 dni od momentu jego pobrania.

Narzędzie jest kompatybilne z oprogramowaniem antywirusowym i stanowi jego uzupełnienie. Co istotne, nie powinno ono być wykorzystywane jako jego odpowiednik.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

program bezpłatny, dokładne skanowanie w wersji pełnej
brak szczególowego raportu o wyniku skanowania, długi czas trwania pełnego skanu, maksymalne zużycie procesora przy pełnym skanie, sięgające 100%
ocena użytkownika
26.04.2019 23:58 • Recenzja do wersji 1.0.3001.0

Na początek istotne dane mojego komputera:
- system operacyjny: Windows 7 Professional 64-bit
- system plików: NTFS
- skanowane nośniki: Dysk C: Hitachi HDT7210 32SLA 360 (320 GB) i dysk dodatkowy: Western Digital WD800JD-75MSA3 (80GB)

Program Microsoft Safety Scanner (zwany dalej MSS) pobrałem i uruchomiłem z czystej ciekawości, bo chociaż mam program antywirusowy (F-Secure SAFE), to uważam, że ostrożności w zakresie bezpieczeństwa nigdy za wiele.

MSS jest przeznaczony (zgodnie z firmowym opisem) do skanowania komputera z systemem Windows pod kątem wykrycia i usunięcia złośliwego oprogramowania. Skanuje po ręcznym uruchomieniu go jako plik wykonywalny msert.exe. Ponieważ nie ma aktualizacji sygnatur bazy danych szkodliwego oprogramowania, dlatego jest dostępny do użycia 10 dni po pobraniu. Po tym okresie firma zaleca jego ponowne pobranie. W razie wykrycia zagrożenia udostępniona jest specjalna instrukcja postępowania (w języku angielskim) w formie tabeli podzielonej na 3 kolumny: kod błędu, przyczyna, sposób postępowania.

MSS oferuje 3 typy skanowania: szybki, pełny i wybrane pliki; wykorzystałem 2 pierwsze z nich. Pierwszy skan trwał około 9 minut i zakończył się lakonicznym komunikatem, że żadne złośliwe oprogramowanie nie zostało wykryte. W porządku. Uruchomiłem pełny skan. Trwał niemiłosiernie długo (zresztą zgodnie z zapowiedzią, że może trwać kilka godzin). Przerwałem skan po 100 minutach, ponieważ obciążenie procesora sięgało 100%!

MSS pod względem działania wydał mi się bardzo podobny do dawnego Windows Defendera (z czasów Windowsa XP). Jest dokładny, ale z uwagi na maksymalne obciążenie procesora nie polecam go posiadaczom starszych maszyn (jak moja, ponad 9-letnia).