Microsoft Secured-core PC: Inicjatywa budowy bezpiecznych komputerów

Microsoft Secured-core PC: Inicjatywa budowy bezpiecznych komputerów

(fot. Shutterstock.com)
(fot. Shutterstock.com)
Piotr Urbaniak
23.10.2019 13:24, aktualizacja: 23.10.2019 13:41

Tylko w ciągu ostatnich trzech lat krajowa baza danych wykazała prawie pięciokrotny wzrost liczby wykrytych luk w oprogramowaniu układowym – pisze Microsoft na swym blogu, przedstawiając nowy projekt Secured-core. To inicjatywa budowy bezpiecznego komputera.

O co dokładnie chodzi? Otóż o zbiór zabezpieczeń, które mają chronić integralność plików rozruchowych, jądra systemowego i oprogramowania układowego. Mają być one zaszyte zarówno w warstwie programowej, jak i sprzętowej. Zresztą, dlatego Microsoft nie działa solo, lecz zaprasza do współpracy największych producentów czipów: Intela, AMD i Qualcomm.

Większość z sugerowanych zabezpieczeń jest już dobrze znana. Przykład mogą stanowić UEFI Secure Boot, a więc blokada ładowania podczas rozruchu niepodpisanych sterowników i systemów, czy użycie kryptoprocesorów TPM 2.0 i algorytmu BitLocker. Podobnie jak techniki oparte na wirtualizacji, aka Virtualization Based Security oraz HVCI, a także uniemożliwienie peryferiom bezpośredniego dostępu do pamięci bez powłoki izolacyjnej – Kernel DMA.

Liczba odnalezionych luk w oprogramowaniu układowym w kolejnych latach, fot. Materiały prasowe
Liczba odnalezionych luk w oprogramowaniu układowym w kolejnych latach, fot. Materiały prasowe

Całości mają dopełnić zabezpieczenia w ramach Windows Defender System Guard, z Dynamic Root of Trust for Measurement (DRTM) na czele. Ta ostatnia funkcja jest wbudowana we wszystkie najnowsze procesory i pozwala systemowi wykorzystać oprogramowanie układowe do rozruchu, aby stworzyć możliwie najbezpieczniejszą ścieżkę bootowania.

Microsoft chce uczynić z Secured-core wspólny mianownik dla wszystkich urządzeń oferujących wyżej wymienione zabezpieczenia. Oznaczenie przyznaje na drodze certyfikacji. Odwiedzając witrynę projektu można odnaleźć listę zakwalifikowanych do programu urządzeń.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)