r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Microsoft Security Essentials 4.10.209.0

Strona główna Windows Bezpieczeństwo Programy antywirusowe

Microsoft Security Essentials to bezpłatne narzędzie służące do zabezpieczania systemu Windows przed wszelakiego rodzaju złośliwym oprogramowaniem - wirusy, rootkity, trojany i spyware.

Galeria programu

Program stanowi doskonałą kontynuację takich produktów Microsoftu jak Windows Defender oraz płatny Windows OneCare. Wyposażony on został w przyjazny i prosty w użyciu interfejs graficzny, funkcję skanowania na żądanie, dostępną w 3 trybach pracy – pełnym (cała zawartość dysku), szybkim (jedynie lokalizacje najbardziej podatne na infekcję) oraz niestandardowym (użytkownik decyduje o obszarach uwzględnianych podczas skanowania), harmonogram pracy, a także moduł automatycznych (lub definiowanych przez użytkownika) aktualizacji baz sygnatur wirusów. Nie zabrakło również mechanizmu kwarantanny, którego zadaniem jest przechowywanie potencjalnie szkodliwego oprogramowania przed wywoływaniem szkody w systemie.

Ponadto Microsoft Security Essentials potrafi rejestrować wszelakie informacje o wykrytych szkodnikach, umożliwia użytkownikowi tworzenie list wykluczeń, pozwalających definiować pliki, lokalizacje, rozszerzenia i procesy, pomijane podczas skanowania, a także daje możliwość wyboru domyślnych akcji (usuwanie lub przenoszenie do kwarantanny), wykonywanych przez narzędzie w przypadku wykrycia potencjalnego zagrożenia o tzw. różnych poziomach alertu. Program oferuje funkcję skanowania nośników wymiennych oraz tworzenia punktów przywracania systemu, które w przypadku nieumyślnego usunięcia ważnych plików itp., pozwolą na łatwe ich odzyskanie.

Najnowsza wersja Microsoft Security Essentials to całkiem spore zmiany. Najważniejsza z nich to rozbudowanie silnika o możliwość skanowania heurystycznego oraz poprawki wydajności. Interesującą nowością jest również integracja z systemowym firewallem i pojawienie się inspekcji ruchu sieciowego. Ta funkcja korzysta z wbudowanych w system Windows Vista i Windows 7 mechanizmów Windows Filtering Platform. Z tych względów nie jest więc ona dostępna w systemach Windows XP. Microsoft Security Essentials 2.0 integruje się też z przeglądarką internetową - obecnie jednak tylko z Internet Explorerem.

Test programów antywirusowych

Zobacz jak sprawdził się Microsoft Security Essentials w naszym teście programów antywirusowych na rok 2012.

Uwaga!

  • Zgodnie z zapowiedzią, od 1 października 2010 licencja zezwala także na komercyjne wykorzystanie aplikacji z ograniczeniem instalacji do 10 stanowisk w firmie.
© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Microsoft Security Essentials to coraz lepszy antywirus dla Windowsa 7

97
BEZPIECZEŃSTWO 29.03.2017 | Oskar Ziomek (o.zio)

Gdy chodzi o bezpieczeństwo podczas przeglądania Sieci, przygotowując do niego nowy komputer, najczęściej sięgamy po zewnętrzne, darmowe lub płatne oprogramowanie. Dostępny za darmo dla użytkowników Windowsa Visty oraz 7, Microsoft Security Essentials jest przy tym najczęściej ignorowany, bo w czym przecież mógłby być lepszy od pozostałych? Ostatnio jednak sytuacja nieco się zmieniła i jak wynika z testów AV-TEST, pakiet Microsoftu nie odbiega już swoimi możliwościami chociażby od Avasta czy AVG. W testach sprawdzanych jest kilka obszarów pracy, by ostatecznie ocenić poziom bezpieczeństwa,…

Microsoft Security Essentials od dziś bez wsparcia dla Windows XP

32
OPROGRAMOWANIE 14.07.2015 | Łukasz Tkacz

Choć oficjalne wsparcie techniczne dla Windows XP zakończyło się w kwietniu ubiegłego roku, wciąż wielu użytkowników korzysta z tego systemu. Dziś mija natomiast termin zakończenia wsparcia dla XP w darmowym pakiecie antywirusowym Microsoft Security Essentials. Użytkownicy nie będą już otrzymywali aktualizacji sygnatur i silnika skanującego. Wsparcie dla Windows XP zakończyło się dokładnie 8 kwietnia 2014 roku, ale nie oznacza to, że użytkownicy nie otrzymywali już żadnych aktualizacji ze strony Microsoftu. Osoby, które zdecydowały się na wykorzystanie do ochrony przed wirusami programu…

Recenzje użytkowników

Prosty w obsłudze, lekki, częste aktualizacje, Microsoft, dobra wykrywalność podstawowych zagrożeń
Brak działu kwarantanna, czasochłonne skanowanie w trybie pełnego skanowania, nadmierna wydajność procesora jak na ten program, brak supportu na XP.
ocena użytkownika

Microsoft Security Essentials to program bezpłatny, łatwy w instalacji i obsłudze. Działa niezauważalnie i skutecznie w tle, dzięki czemu nie trzeba odrywać się od pracy ani zajmować jego aktualizacjami. Tak opisuje program firma Microsoft. Program faktycznie jest bezproblemowy, stabilny, dobra wykrywalność podstawowa, brak reklam, częste aktualizacje i bez zbędnych gadżetów. Microsoft Security Essentials to optymalna ochrona która jest warta uwagi lecz oceniam go jako przeciętny program antywirusowy.

30.12.2015 12:59 | Recenzja do wersji 4.8.204.0
Bardzo lekki i niezauważalny, doskonale współgra ze środowiskiem Windows, bardzo prosty w obsłudze, posiada język polski, darmowy.
Bardzo niska wykrywalność i skuteczność, powoduje grzanie procesora i pobudzenie wiatraków chłodzących przy działającej ochronie w czasie rzeczywistym
ocena użytkownika

Tak jak w plusach umieszczonych powyżej można wyróżnić niezwykłą lekkość programu który kapitalnie współgra z windowsem. Jest bardzo bardzo lekki i niezauważalny podczas codziennej pracy. Wyposażony w język polski jak również w bardzo proste do ogarnięcia menu. Nie sprawi żadnych problemów ani początkującemu ani doświadczonemu użytkownikowi. Możliwość aktualizacji bazy danych sygnatur wirusów poprzez windows update. Doskonale nadaje się na komputery kilkuletnie, nie będzie powodował spadku płynności pracy.

Tu plusy według mnie się kończą choć są zaiste bardzo kuszące to ja osobiście nie postawił bym na ochronę ze strony powyższego programu.

Do minusów przede wszystkim wpisuje to co najważniejsze czyli kiepską wykrywalność jak również słabe blokowanie zainfekowanych stron internetowych. Program niby szybko skanuje ale to jest takie złudne trochę bo na kilku komputerach na których go używałem występował problem, że po pewnym czasie używania i skanowania soft np. podczas pełnego skanowania dochodził do powiedzmy 85 procent i od tego czasu mielił mielił, skanował ale nic to nie dawało bo postępu nie było. Pozostawiłem kiedyś dla próby co będzie i po 5 godzinach nadal był w tym samym miejscu niestety.Kolejna wada to grzanie się procesora podczas włączonej ochrony w real time która to sprawia, że chłodzenie nigdy nie jest cicho tylko niemiłosiernie brzęczy i buczy. Najlepszym rozwiązaniem było by wyłączenie tego trybu i skanowanie sobie indywidualnie raz na jakiś czas. Taki zabieg jest jednak mało opłacalny bo to jest ,,antywirus" a nie ,,szczepionka tudzież skaner zwykły jak choćby panda claud cleaner". Można go zainstalować na oryginalnym systemie operacyjnym windows bo na pirackich sprawia problemy.
Można opcjonalnie uznać za minus nudny wygląd menu który od lat jest taki sam i się nie zmienia a przyznam, że pewne zabiegi kosmetyczne były by wskazane, ale to już się czepiam wiem.

Reasumując, uważam, że w obecnej wersji program ów nie jest taki świetny jakim go czasami przedstawiają ludzie. Ze sporego wachlarza programów darmowych można zamiast tego zainstalować sobie inny program tego typu który może nie będzie aż tak lekki ale za to cechujący się zdecydowanie lepszą wykrywalnością i ochroną. Może być on owszem skuteczny jeśli nie korzysta się specjalnie z internetu, nie buszuje po nie wiadomo jakich stronach i nie korzysta za wiele z Facebooka gdyż jak powszechnie wiadomo, znajduje się tam masa badziewia które sprawić może, że nasz blaszak przy słabej ochronie i naszej niewiedzy wyląduje na złomie bądź w najlepszym razie będzie musiał zostać sformatowany.

Być może kiedyś jakość oferowanej przez Microsoft ochrony się poprawi jednak na dzień dzisiejszy praktycznie każdy darmowy antywirus jest skuteczniejszy od tego.
Osobiście nie powierzył bym mu na razie pieczy nad moim PC, kilka razy mnie już zawiódł i nie skończyło się tylko formatem.
Lepiej zaczekać jakiś czas, być może coś zostanie zmienione, nowe funkcje dodane, wykrywalność wzrośnie ale na razie nie ukrywam, że jest kiepsko.

Moja ocena tego programu to 2/5
Wciąż ufam, że coś kiedyś zmieni się na lepsze bo sama lekkość i bezproblemowość w środowisku windows nie wystarcza by ten program był określany jako dobry.

08.02.2014 20:31 | Recenzja do wersji 4.4.304.0
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
Krzysztof.   7 #1404 12.12.2017 23:34

Używałem jakiś czas temu tego programu - tak z czystej ciekawości (system operacyjny Windows 7 64-bit) . Trochę kolidował z moim programem antywirusowym (chyba mi go wyłączył, o ile dobrze pamiętam). Co zwróciło wówczas moją uwagę, to potwornie długi czas skanowania (w wersji pełnej) i znaczne obciążenie pamięci.

  #1403 18.11.2017 14:14

@tikitaki (niezalogowany): Inny lekki AV to jest Panda, poza tym moze Comodo Cloud i chyba tyle.

  #1402 16.11.2017 11:13

Zainstalowałem , więc pozostaję przy MSE i dam mu popracować oraz jest leciutki dla systemu . W razie potrzeby pomyślę o innych programach też leciutkich . Następne skanowanie dokładne jest już krótsze od tego pierwszy raz skanowania .Dla mnie nie ma większego znaczenia czy skanowanie jest długie czy za długie ale ważne aby było skuteczne .

  #1401 15.11.2017 21:49

@tikitaki (niezalogowany): Dla starszych komputerów i laptopów może być jeszcze Comodo Cloud albo Panda Protection.

  #1400 15.11.2017 11:10

Zainstalowałem go i na pierwszym skanowaniu pełnym czas skanowania to około 4 godziny a na szybkim kilka minut .Mam nadzieję,że program będzie nadal rozwijany i będzie jako alternatywa z wyboru darmowych antywirusów dla Windowsa 7 .Na starcie są skoki CPU ale później się uspokaja i użycie pamięci stabilizuje się i jest w normie tzn niskie ,więc także dla starszych i słabszych komputerów nadaje się .

  #1399 11.11.2017 16:58

MSE pod Win7 chodzi niezauważalnie, jest bardzo cichy, nic nie muli. Nie wiem jak jest z wykrywalnością wirusów i malware.

  #1398 04.11.2017 22:12

@głupi misiek.79 (niezalogowany): To prawda, MSE jest nieco słabszy od jego bliźniaka Windows Defendera. Niemniej jednak pewna cześć informatyków mówi, że takie darmowe antywirusy jak Avast czy Adaware, czy Panda nic nie wykrywają i lepiej jest zainstalować MSE.

  #1397 02.11.2017 16:35

Gdyby Microsoft Security Essentials miał wzmocnienie wykrywania bootkitów i rotkitów tak jak Windows Defender ale ten z Windowsa 10 to nie zastanawiałbym się ani chwilę , tylko bym go zainstalował w system operacyjny Windows 7 . Przeczytaj opis Defendera z dziesiątki a opis MSE i trochę się różnią w skuteczności na korzyść Defendera . MSE w opisie ma podany zakres działania antywirusowego i są też w nim uwzględnione min. rootkity i bootkity ale jak mniemam wykrywa je zbyt powierzchownie w przeciwieństwie do Defendera . Owszem MSE jest obecnie coraz lepszy ale recenzje dawne miał niepochlebne i mam nadzieję ,że producent coś zrobi aby MSE i WD były na takim samym poziomie działania .Wiadomo ,że na Windows 7 nie zainstalujesz Defendera tego z dziesiątki bo jest w siódemce Defender wgrany z systemem ,więc z Microsoftu pozostaje tylko zainstalować antywirus MSE .Mimo to też uważam ,,że MSE jest na podobnym poziomie w relacji do innych darmowych antywirusów , które też mają swoje plusy i minusy ale dodam ,że MSE nie cieszy się popularnością . Szkoda też ,że WD7 i WD10 nie jest taki sam ,więc gdy oba miałyby ten sam poziom- to MSE poszedłby do lamusa jako archiwalny .

  #1396 27.10.2017 11:01

Trochę testowałem darmowych antywirusów. Testowałem w bardzo prosty sposób instalując je i poddając świadomie jakimś wirusom, np. crakom. I moim zdaniem takie antywirusy jak darmowa Panda, Kasperski, Comodo, a zwłaszcza darmowy Avast nic nie robią, tylko zaśmiecają system. MSE szału nie robi, ale coś tam chroni. Zatem z tych wszystkich darmowych wybrałbym pod Windows 7 tylko MSE.

  #1395 26.10.2017 19:43

Kiedyś sądziłem ,że Microsoft Security Essentials i Windows Defender jest podobny , porównywalny ale tak nie jest na niekorzyść MSE . Z tego co czytałem Windows Defender ten z dziesiątki ma jeszcze większy zakres działania jeżeli chodzi o rodzaj szkodników i jest nieco lepszy .Dla wielu to podstawowy antywirus z darmowych i nie zamierzają go usuwać. Nie wykluczam zainstalowania MSE do Windowsa 7 w razie potrzeby i mam nadzieję co do jego skuteczności .

  #1394 23.10.2017 14:16

Data aktualizacji:
30 listopada 2016 to jest data wydania kolejnej wersji ale program MSE zainstalowany jest aktualizowany przez Microsoft na bieżąco przy włączonym Update i nie mylcie pojęć. Nie zawsze częsta aktualizacja wersji świadczy o skuteczności programu ale gdy coś znajdą to poprawią wersję lub unowocześnią czasami tylko wizualnie podobnie jak w innych programach . Póki co uznali ,że ta wersja jest wystarczająca i aktualizacje automatyczne do programu co jakiś czas o nowe definicje zagrożeń są adekwatne . Zresztą Microsoft Security Essentials przed 2013 rokiem budził wiele kontrowersji i narzekań na niską skuteczność i nie był z reguły zalecany do zainstalowania . Obecnie ma większą skuteczność porównywalną do innych darmowych programów ,lepsze wyniki i jest do wyboru z antywirusów .Myślę ,że ten antywirus za klika lat może być nierozwojowy i wycofany bo jest zależny od Windows 7 i gdy wycofają Windows 7 to wycofają MSE z obiegu .Wycofają go bo Windows 10 ma przecież wbudowanego w system Windows Defendera ponoś jeszcze lepszego ,więc skoro siódemki nie będzie to nie będą utrzymywać dwóch antywirusów . Obecnie kto chce korzystać z MSE to niech korzysta lub testuje i w razie zmiany zdania może wybrać inny antywirus .

  #1393 07.10.2017 21:34

Obecnie mam na WIn 7 MSE i ten AV coś wykrywa. Kiedy miałem darmowego Avasta nic nie wykrywał, a w kompie były wirusy. Może niewiele, ale były. Na pewno z dwojga tych antywirusów wolę MSE. Jest bardziej skuteczniejszy.

  #1392 06.10.2017 07:42

Czytam te recenzje i w tej starszej aż nie sposób zauważyć niespójności. Autor najpierw w + podkreśla, że lekki i nieodczuwalny, by w - dać, “ powoduje grzanie procesora i pobudzenie wiatraków chłodzących“. To w końcu jak z tym jest? A może jakaś rzetelna i nieco bardziej aktualna recka?

  #1391 03.10.2017 21:04

Już o tym pisano ,że lepszy od MSE jest Windows Defender ale opracowany i aktualizowany dla Windows 10 ,więc jakbym miał wybrać to stawiałbym na Windows Defender do dziesiątki . Znam osoby które mają tylko Defendera i nie mają problemów z wirusami w komputerze. Wobec MSE jest sporo kontrowersji i zdań podzielonych gdyż , jedni polecają a inni narzekają ,odradzają . Podobno po 2013 roku MSE miał być zrobiony na lepszą skuteczność po niezbyt udanych wcześniejszych testach .Dlatego czekam na dowody skuteczności z wiarygodnych źródeł i nowszych . Microsoft stać na profesjonalizm ale póki co też czekam na jego konkretny rozwój i jeszcze większą skuteczność .Do Windows 7 może być MSE instalowany , gdyż wbudowany w Windowsie 7 Windows Defender jest nieco okrojony lub ma nieco mniejszy zakres antywirusowy niż ten przeznaczony do wspomnianej na początku wypowiedzi dziesiątki . W dziesiątce dobrze służy w ochronie a w w siódemce jest ten systemowy gorszy - stąd zalecenia aby w Windows 7 instalować innego antywirusa .Co ciekawe Windows Defender dla siódemki jest nieco inny niż ten Windows Defender do dziesiątki a różnice opisałem w skrócie wyżej . U mnie w siódemce jest obecnie darmowa Panda a na drugim komputerze Comodo a Windows Defender ma wyłączoną ochronę w czasie rzeczywistym i służy jako skaner na żądanie który jest aktualizowany co kilka dni .Są internauci którzy mają MSE zainstalowanego i sobie go chwalą, dlatego decyzja czy instalować czy nie instalować należy do samego zainteresowanego .Ja go nie testowałem ,więc nie mogą wypowiedzieć się o jego działaniu z praktyki ale też go nie odradzam jednoznacznie w relacji do pozostałych darmowych antywirusów . Są podobne w wykrywalności i wypróbować można i oby się dobrze sprawował czego życzę .

  #1390 28.09.2017 08:59

Rzeczywiście program MSE już pewien czas nie jest aktualizowany. Jeśli to ma być dobry AV to powinni wkrótce wydać jego aktualizację.

  #1389 24.09.2017 11:15

Program może i dobry ale coś słabo rozwijany no i te aktualizacje wirusów raz dziennie przez Windows Update można sprawdzić czy jest nowa aktualizacja wirusów ręcznie ale nie każdy o tym myśli

  #1388 21.09.2017 09:10

MSE już nie współpracuje z Vistą. Należałoby to poprawić. Współpracuje tylko z Win7.

  #1387 16.09.2017 12:17

Doprawdy darmowy MSE w ostatnim teście (sierpień) AV ma całkiem dobry wynik. Jeśli ktoś nie ma bardzo ważnych rzeczy na kompie, wystarczy na Windows 7 używać MSE.

  #1386 08.09.2017 16:51

Symunto pisał . "Wczoraj zainstalowałem MSE. I co? Myślę, że jest w miarę dobry" . Moje zdanie -Windows Defender jest jeszcze lepszy i rozszerzony bardziej ale niestety tylko w Windowsie 10 .Ten na Windows 7 choć jest aktualizowany co kilka dni , ma mniejszy zakres poszukiwaczy jeżeli chodzi o rodzaj szkodników . Dlatego u mnie na siódemce jest wyłączony i służy jako skaner posiłkowy a inny antywirus free gra pierwsze skrzypce .Niektóre osoby na dziesiątce mają Windows Defender wgrany razem z systemem i nie zamierzają nic zmieniać na innego antywirusa bo jest rzeczywiście dobry . Kolega też ma antywirusa MSE zainstalowanego i jakiś skaner i ma podobne zdanie ,że jest w miarę dobry i już prawie rok i komputer chodzi . Głównie korzysta z przeglądarki i niekiedy gra w gry komputerowe . Skoro zainstalowałeś i testujesz to korzystaj z niego bo integracja produktu Microsoftu z produktem Microsoftu może być rozwojowa ,aktualizowana a nie porzucona . Napisz później co nie co o swojej przygodzie z MSE - wnioski i spostrzeżenia .

  #1385 03.09.2017 15:14

Wczoraj zainstalowałem MSE. I co? Myślę, że jest w miarę dobry. Dlaczego tak uważam? Ponieważ dobrze integruje się z systemem i jest lekki. Nie słyszę, aby przymulał wiatraczek poza samym skanowaniem. Pewnie nie jest na 100% pewny jeśli chodzi o wykrywanie wirusów, dlatego mam zamiar od czasu do czasu posilać się darmowym Eset online i wszystko powinno być OK. Ten skaner od Eseta jest naprawdę bardzo dobry.

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.