reklama

Microsoft Security Essentials 4.10.209.0

Strona główna Windows Bezpieczeństwo Programy antywirusowe
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Microsoft Security Essentials to bezpłatne narzędzie służące do zabezpieczania systemu Windows przed wszelakiego rodzaju złośliwym oprogramowaniem - wirusy, rootkity, trojany i spyware.

Program stanowi doskonałą kontynuację takich produktów Microsoftu jak Windows Defender oraz płatny Windows OneCare. Wyposażony on został w przyjazny i prosty w użyciu interfejs graficzny, funkcję skanowania na żądanie, dostępną w 3 trybach pracy – pełnym (cała zawartość dysku), szybkim (jedynie lokalizacje najbardziej podatne na infekcję) oraz niestandardowym (użytkownik decyduje o obszarach uwzględnianych podczas skanowania), harmonogram pracy, a także moduł automatycznych (lub definiowanych przez użytkownika) aktualizacji baz sygnatur wirusów. Nie zabrakło również mechanizmu kwarantanny, którego zadaniem jest przechowywanie potencjalnie szkodliwego oprogramowania przed wywoływaniem szkody w systemie.

Ponadto Microsoft Security Essentials potrafi rejestrować wszelakie informacje o wykrytych szkodnikach, umożliwia użytkownikowi tworzenie list wykluczeń, pozwalających definiować pliki, lokalizacje, rozszerzenia i procesy, pomijane podczas skanowania, a także daje możliwość wyboru domyślnych akcji (usuwanie lub przenoszenie do kwarantanny), wykonywanych przez narzędzie w przypadku wykrycia potencjalnego zagrożenia o tzw. różnych poziomach alertu. Program oferuje funkcję skanowania nośników wymiennych oraz tworzenia punktów przywracania systemu, które w przypadku nieumyślnego usunięcia ważnych plików itp., pozwolą na łatwe ich odzyskanie.

Najnowsza wersja Microsoft Security Essentials to całkiem spore zmiany. Najważniejsza z nich to rozbudowanie silnika o możliwość skanowania heurystycznego oraz poprawki wydajności. Interesującą nowością jest również integracja z systemowym firewallem i pojawienie się inspekcji ruchu sieciowego. Ta funkcja korzysta z wbudowanych w system Windows Vista i Windows 7 mechanizmów Windows Filtering Platform. Z tych względów nie jest więc ona dostępna w systemach Windows XP. Microsoft Security Essentials 2.0 integruje się też z przeglądarką internetową - obecnie jednak tylko z Internet Explorerem.

Test programów antywirusowych

Zobacz jak sprawdził się Microsoft Security Essentials w naszym teście programów antywirusowych na rok 2012.

Uwaga!

  • Zgodnie z zapowiedzią, od 1 października 2010 licencja zezwala także na komercyjne wykorzystanie aplikacji z ograniczeniem instalacji do 10 stanowisk w firmie.
© dobreprogramy
reklama

Recenzje użytkowników

Prosty w obsłudze, lekki, częste aktualizacje, Microsoft, dobra wykrywalność podstawowych zagrożeń
Brak działu kwarantanna, czasochłonne skanowanie w trybie pełnego skanowania, nadmierna wydajność procesora jak na ten program, brak supportu na XP.
ocena użytkownika

Microsoft Security Essentials to program bezpłatny, łatwy w instalacji i obsłudze. Działa niezauważalnie i skutecznie w tle, dzięki czemu nie trzeba odrywać się od pracy ani zajmować jego aktualizacjami. Tak opisuje program firma Microsoft. Program faktycznie jest bezproblemowy, stabilny, dobra wykrywalność podstawowa, brak reklam, częste aktualizacje i bez zbędnych gadżetów. Microsoft Security Essentials to optymalna ochrona która jest warta uwagi lecz oceniam go jako przeciętny program antywirusowy.

30.12.2015 12:59 | Recenzja do wersji 4.8.204.0
Bardzo lekki i niezauważalny, doskonale współgra ze środowiskiem Windows, bardzo prosty w obsłudze, posiada język polski, darmowy.
Bardzo niska wykrywalność i skuteczność, powoduje grzanie procesora i pobudzenie wiatraków chłodzących przy działającej ochronie w czasie rzeczywistym
ocena użytkownika

Tak jak w plusach umieszczonych powyżej można wyróżnić niezwykłą lekkość programu który kapitalnie współgra z windowsem. Jest bardzo bardzo lekki i niezauważalny podczas codziennej pracy. Wyposażony w język polski jak również w bardzo proste do ogarnięcia menu. Nie sprawi żadnych problemów ani początkującemu ani doświadczonemu użytkownikowi. Możliwość aktualizacji bazy danych sygnatur wirusów poprzez windows update. Doskonale nadaje się na komputery kilkuletnie, nie będzie powodował spadku płynności pracy.

Tu plusy według mnie się kończą choć są zaiste bardzo kuszące to ja osobiście nie postawił bym na ochronę ze strony powyższego programu.

Do minusów przede wszystkim wpisuje to co najważniejsze czyli kiepską wykrywalność jak również słabe blokowanie zainfekowanych stron internetowych. Program niby szybko skanuje ale to jest takie złudne trochę bo na kilku komputerach na których go używałem występował problem, że po pewnym czasie używania i skanowania soft np. podczas pełnego skanowania dochodził do powiedzmy 85 procent i od tego czasu mielił mielił, skanował ale nic to nie dawało bo postępu nie było. Pozostawiłem kiedyś dla próby co będzie i po 5 godzinach nadal był w tym samym miejscu niestety.Kolejna wada to grzanie się procesora podczas włączonej ochrony w real time która to sprawia, że chłodzenie nigdy nie jest cicho tylko niemiłosiernie brzęczy i buczy. Najlepszym rozwiązaniem było by wyłączenie tego trybu i skanowanie sobie indywidualnie raz na jakiś czas. Taki zabieg jest jednak mało opłacalny bo to jest ,,antywirus" a nie ,,szczepionka tudzież skaner zwykły jak choćby panda claud cleaner". Można go zainstalować na oryginalnym systemie operacyjnym windows bo na pirackich sprawia problemy.
Można opcjonalnie uznać za minus nudny wygląd menu który od lat jest taki sam i się nie zmienia a przyznam, że pewne zabiegi kosmetyczne były by wskazane, ale to już się czepiam wiem.

Reasumując, uważam, że w obecnej wersji program ów nie jest taki świetny jakim go czasami przedstawiają ludzie. Ze sporego wachlarza programów darmowych można zamiast tego zainstalować sobie inny program tego typu który może nie będzie aż tak lekki ale za to cechujący się zdecydowanie lepszą wykrywalnością i ochroną. Może być on owszem skuteczny jeśli nie korzysta się specjalnie z internetu, nie buszuje po nie wiadomo jakich stronach i nie korzysta za wiele z Facebooka gdyż jak powszechnie wiadomo, znajduje się tam masa badziewia które sprawić może, że nasz blaszak przy słabej ochronie i naszej niewiedzy wyląduje na złomie bądź w najlepszym razie będzie musiał zostać sformatowany.

Być może kiedyś jakość oferowanej przez Microsoft ochrony się poprawi jednak na dzień dzisiejszy praktycznie każdy darmowy antywirus jest skuteczniejszy od tego.
Osobiście nie powierzył bym mu na razie pieczy nad moim PC, kilka razy mnie już zawiódł i nie skończyło się tylko formatem.
Lepiej zaczekać jakiś czas, być może coś zostanie zmienione, nowe funkcje dodane, wykrywalność wzrośnie ale na razie nie ukrywam, że jest kiepsko.

Moja ocena tego programu to 2/5
Wciąż ufam, że coś kiedyś zmieni się na lepsze bo sama lekkość i bezproblemowość w środowisku windows nie wystarcza by ten program był określany jako dobry.

08.02.2014 20:31 | Recenzja do wersji 4.4.304.0
reklama

Komentarze

0 nowych
  #1421 15.08.2018 19:51

czy to jest dobry program antywirusowy dla Windows 8.1?

xmas78   3 #1420 01.08.2018 08:06

@JaroMa (niezalogowany): ten 'wsteczny hamulec' to skanowanie twoich dysków - i przesyłanie do producenta tego i owego :D kto wie, kto wie .. prawie każdy producent chce wysyłać od nas dane statystyczne próbki itp rzeczy :D

  #1419 05.05.2018 15:46

Dostaję aktualizacje codziennie od Microsoftu do MSE i to jest najważniejsze ,że dostaję systematycznie a ostatnią aktualizację z datą dzisiejszą .Data aktualizacji całego programu 30 listopada 2016 nie świadczy ,że w tym przypadku został porzucony ,gdyż stan komputera jest chroniony przez automatycznie aktualizacje baz sygnatur nowych wirusów. Myślę ,że wygląd i szata programu nie zmieni się wizualnie i nie dodane będą inne funkcje bo jest jaki jest do podstawowej i darmowej ochrony komputera.

  #1418 04.05.2018 20:23

Przydałaby się aktualizacja tego MSE. Chyba Microsoft o tym zapomniał, albo porzucił rozwój tego antywirusa.

  #1417 15.04.2018 16:57

MSE pod Windows 7 chodzi naprawdę bardzo dobrze. Przede wszystkim jest lekki i nie obciąża za bardzo systemu. A z wykrywalnością syfu też chyba jest w miarę dobrze.

  #1416 03.04.2018 14:03

@xxl2: A wystarczy jedna dodatkowa warstwa a nawet jako podstawa, czyli VoodooShield, nawet w wersji darmowej i nie potrzebujesz żadnych skanerów.

  #1415 08.03.2018 14:12

@pytek.80 (niezalogowany): Zasadniczo masz rację.

  #1414 08.03.2018 08:42

Sygmunto .Wiadomo ,że nie wspiera XP-eka a w dalszej kolejności pójdzie do golenia siódemka i podzieli jego los nie wspierania . A póki co niektórzy mają MSE na Windows 7 i sprawuje się dobrze mimo niepochlebnych opinii innych . Wydaje mi się ,że MSE poprawił się i aktualizacje są codziennie nowe . Dla zwykłego przeglądacza internetu taka ochrona jest wystarczająca i jeżeli myśli co otwiera i w co klika.

  #1413 26.02.2018 08:43

MSE nie wspiera już Windows Vista. Dobre programy w tym względzie są do tyłu.

  #1412 16.01.2018 09:30

Windows Defender ten z Windows 10 ma dobre notowania i jest skuteczny i dla zwykłych przeglądaczy internetu i graczy również może być polecany do wyboru . Natomiast gdy masz firmę ,pracujesz na komputerze , zarządzasz większą ilością komputerów ,nie chcesz utracić ważnych i poufnych danych to Windows Defender nie spełni pokładanych w nim oczekiwań pełnej ochrony . Nie spotkałem jeszcze firmy ,zakładu w którym ochronę komputerów wykonuje Windows Defender bo tam królują z reguły płatne antywirusy . Są pracodawcy którzy ze względów oszczędnościowych lub z braku wiedzy mają zainstalowanego Defendera lub innego darmowego antywirusa w pokojach pracowników do prac umysłowych i ryzykują . Jednak większość ma antywirusy płatne a konkretnie pakiety zabezpieczające z większym zakresem ochrony i z wieloma funkcjami oraz niekiedy kontrola nad tym co się na komputerze robi .

xxl2   1 #1411 12.01.2018 18:02

Po przetestowaniu najnowszych antywirusow ( 2018 ) Avira free , AVG , Panda Dome , stwierdzam, ze na Windows 10 najlepszy jest wbudowany , znakomity Windows Defender korzystajacy takrze z chmury , monitorujacy zachowanie komputera (Ransomwere),aktualizuje sie kilka razy dziennie , lekki jak piorko dla systemu, na 2 miejscu tez lekka Panda Dome, ale po co ladowac dodatkowy soft skoro juz jest znakomity wbudowany, ktos powie ale malo skuteczny,ja mysle ze pracownicy Billa wiedza nie mniej na temat wirusow niz Niemcy ,Rosjanie czy Hiszpanie, do tego skanery na zadanie typu Malwarebytes,Hitman pro,Zemana ,ADWcleaner,pozdro.

  #1410 09.01.2018 21:48

Może MSE nie jest antywirusem zbyt wielce wykrywającym szkodniki, ale mam takie wrażenie jakby inne AV np. Comodo, Avast, Kaspersky czy Panda chodziły ze wstecznym hamulcem, czyli coś tam przymulają system. MSE jest lekki i tego nie czyni.

  #1409 28.12.2017 11:52

Do entuzjastów Microsoft są trzy narzędzia do wyszukiwania szkodników do pobrania .Jedno jest na stałe w systemie Windows 7 i wystarczy wpisać w pasek startu "mrt " i go uruchomić . Dwa do wyboru są do pobrania z internetu : Microsoft Safety Scanner 1.0.3001.0
Licencja: bezpłatna Microsoft Safety Scanner to darmowe narzędzie, którego zadaniem jest wyszukiwanie i usuwanie złośliwego oprogramowania z systemu Windows. Program po uruchomieniu przeprowadza proces skanowania, podczas którego bada zawartość dysku twardego na…
07.03.2014 37 539
Narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania 5.54
Licencja: bezpłatna Narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania (Windows Malicious Software Removal Tool) to niewielki i bezpłatny program umożliwiający usuwanie występujących powszechnie, konkretnych złośliwych programów z zainfekowanych systemów. Ponieważ…

  #1408 17.12.2017 19:12

Każda Zemana wspomaga MSE ,więc duet może być lepszy niż solo .Ja mam MSE i Zemana AntiMalware bo wydaje mi się lżejsza
od tej AntiLogger . Gdyby nie udało się tobie zdobyć tych płatnych w promocji okresowo darmowych , to ta Zemana AntiMalware Free też może być dobra - do skanowania sprawdzającego co jakiś czas czy komputer czysty .Nie działa ta Z. Free jednak w czasie rzeczywistym ,więc służy jako skaner na żądanie .Skaner Online ESET też mam w pobranych aplikacjach i go rzadko uruchamiam ale uruchamiam i na razie nie miał nic do roboty bo i nic nie znalazł .Czy masz jakiś dodatek ,rozszerzenie do blokowania reklam i jeżeli tak to jaki w swojej przeglądarce ? Są w nich także filtry do blokowania szkodliwego oprogramowania tylko ,że zbyt dużo różnych filtrów to może zakłócać przeglądarkę .U mnie uBlock Origin nie sprawdził się przy dużej liczbie zaznaczonych filtrów szczególnie tych wielofunkcyjnych .Inni pisali ,że mieli zaznaczone prawie wszystko oprócz tych filtrów językowych i nie zauważyli w przeglądarce żadnych zmian w działaniu .Obecnie korzystam z dodatku w Operze do blokowania ciasteczek i to mi wystarczy. Gdybym chciał coś zmienić to wybrałbym Adguard do Opery .

  #1407 15.12.2017 12:39

@tikitaki (niezalogowany): A którą Zemanę masz na myśli, bo są chyba trzy?

  #1406 15.12.2017 10:34

Myślę ,że MSM + Zemana jest wystarczający dla Windows 7 gdyż wzajemnie się wspierają . MSE poprawił swoją skuteczność po 2013 roku ale opinie są różne .W pełnym skanowaniu około 40 - 60 minut w zależności od komputera a w szybkim kilka minut ,więc nie odbiega czasowo od innych antywirusów oraz aktualizacje bazy wirusów są codziennie .

  #1405 13.12.2017 15:18

@Krzysztof.: Kiedyś MSE dość mocno obciążał procesor. Obecnie jest dość lekki dla systemu, poza tym bardzo prosty w obsłudze i w miarę skuteczny.

Krzysztof.   9 #1404 12.12.2017 23:34

Używałem jakiś czas temu tego programu - tak z czystej ciekawości (system operacyjny Windows 7 64-bit) . Trochę kolidował z moim programem antywirusowym (chyba mi go wyłączył, o ile dobrze pamiętam). Co zwróciło wówczas moją uwagę, to potwornie długi czas skanowania (w wersji pełnej) i znaczne obciążenie pamięci.

  #1403 18.11.2017 14:14

@tikitaki (niezalogowany): Inny lekki AV to jest Panda, poza tym moze Comodo Cloud i chyba tyle.

  #1402 16.11.2017 11:13

Zainstalowałem , więc pozostaję przy MSE i dam mu popracować oraz jest leciutki dla systemu . W razie potrzeby pomyślę o innych programach też leciutkich . Następne skanowanie dokładne jest już krótsze od tego pierwszy raz skanowania .Dla mnie nie ma większego znaczenia czy skanowanie jest długie czy za długie ale ważne aby było skuteczne .

reklama