reklama

Microsoft Shared Source w rękach OSI

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Microsoft spełnił obietnicę i przesłał dokumentację dotyczącą licencji Shared Source do stowarzyszenia Open Source Initiative. W rękach OSI znalazły się dwa z trzech typów licencji Shared Source - Microsoft Permissive License oraz Microsoft Community License. Oba czekają na przyznanie statusu certyfikowanych licencji Open-Source.

Pierwszy z nich pozwala na swobodny wgląd w kod źródłowy produktu, jego modyfikację i dalsze dystrybuowanie - nawet, jeśli wiąże się to z pobieraniem opłat. Drugi zaś przeznaczony jest specjalnie dla projektów realizowanych przez większą grupę programistów w społeczności i również pozwala na modyfikację oraz dystrybucję, ale już z większymi ograniczeniami jeśli chodzi o łączenie kodu Microsoft i własnych aplikacji licencjobiorcy. Trzeci typ licencji Shared Source - Reference License - nie został przesłany do OSI. Ten model umożliwia jedynie wgląd w kod produktu w celu głębszego przeanalizowania jego działania.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że licencje typu Shared Source są dość odległe od klasycznie pojmowanego modelu Open Source. Czy firmie Microsoft uda się uzyskać aprobatę OSI - przekonamy się już niebawem...

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama