Microsoft Surface Duo jako telefon z Androidem? To nie ma prawa się udać

Strona główna Aktualności

O autorze

Piekło zamarzło. Microsoft stworzył telefon z Androidem. Tzn. tak jakby stworzył. Tak jakby telefon.

Podczas prezentacji nowych urządzeń z linii Surface Microsoft pochwalił się nie tylko nowymi laptopami i tabletami, ale i… no właśnie, czym? Póki co sam Microsoft nie ma na to określenia, ale można powiedzieć, że Surface Duo jest czymś w rodzaju dwuekranowego telefonu z Androidem.

Znamienne jest to, że sklepowa premiera Surface'a Duo została zaplanowana na końcówkę roku 2020. Microsoft pokazał więc nie tyle produkt, co ideę.

A z ideą Surface'a Duo problem ma nawet Microsoft

Zachęcam do obejrzenia poniższego spotu promocyjnego, bo ten świetnie obrazuje, jak bardzo Microsoft nie ma pojęcia, jak to urządzenie pozycjonować.

Najpierw widzimy kobietę pracującą na Surfasie Neo. Pracę przerywa dzwonek, po czym kobieta sięga do torebki po Surface'a Duo. I tu się zaczyna fala absurdów.

Żeby w ogóle sprawdzić, kto dzwoni, kobieta musi oburącz rozłożyć urządzenie. Potem obrócić ekran na drugą stronę, zatańczyć "makarenę" w blasku księżyca i dopiero wówczas odebrać połączenie. No dobra, z tą "makareną" żartowałem, ale cały proces nie jest dużo mniej przekombinowany.

Czy tylko mi to wygląda jak próba odtworzenia problemów, które inni rozwiązali dwie dekady temu?

Już w latach 90. producenci komórek wiedzieli, że wszelkie składane konstrukcje wymagają dodatkowego ekranu na zewnątrz. Bez tego urządzenie zwyczajnie nie sprawdza się jako telefon.

OK, Surface Duo na razie znajduje się w fazie prototypu, więc możliwe, że po drodze ktoś wpadnie na pomysł dodania zewnętrznego ekranu. Tylko że na razie nic na to nie wskazuje. Microsoft pokazał już materiały promocyjne obrazujące całą ideę urządzenia. A ta idea zakłada, że muszę odprawić rytuał przed głupim odebraniem połączenia głosowego.

Czy Surface Duo w ogóle ma być traktowany jako smartfon?

Na to pytanie cholernie ciężko odpowiedzieć.

Z jednej strony Microsoft ani podczas konferencji, ani w żadnych materiałach promocyjnych nie użył słów "telefon" czy "smartfon".

Z drugiej strony Microsoft publikuje wideo promocyjne, na którym pierwszą zaprezentowaną czynnością jest odebranie połączenia głosowego. Czyli coś, do czego?—?jak już ustaliliśmy?—?Surface Duo akurat nadaje się na mniej.

Surface Duo jako tablet z funkcją dzwonienia, będący uzupełnieniem smartfonu? OK, choć nie wiem, czy ktokolwiek będzie takiego urządzenia potrzebował. Surface Duo jako smartfon? Nie, nie i jeszcze raz nie.

Microsoft Surface Duo: co w ogóle wiadomo?

Wiadomo, że jest to urządzenie, które ma:

  • Androida i dostęp do Sklepu Play;
  • dwa 5,6-calowe ekrany, które opcjonalnie mogą pracować jako jeden panel 8,3-calowy;
  • pojedynczy aparat nad drugim ekranem;
  • Snapdragona 855 (to akurat może się zmienić do dnia rynkowej premiery). Słowem: to taki Galaxy Fold, tylko bez dodatkowego ekranu na zewnątrz, prawdziwie składanego ekranu wewnątrz, porządnego systemu aparatów i sensu.

Możliwości widzę dwie: albo Microsoft pochwalił się ideą, która nie będzie miała nic wspólnego z finalnym produktem, albo pracuje nad urządzeniem, które nie ma racji bytu. Bo w roli smartfonu wolę coś, co pozwala na robienie zdjęć i wygodne wykonywanie połączeń. W roli tabletu coś, co nie ma ekranu przedzielonego na pół czarną krechą. W roli komputera coś, co nie ma Androida.

© dobreprogramy
s