Microsoft Surface - nadchodzi rewolucja?

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft ujawnił szczegóły dotyczące urządzenia, które dotychczas znane było pod nazwą kodową Milan lub PlayTable. Nowa nazwa tego sprzętu (i przy okazji oprogramowania) to Microsoft Surface, a zadebiutować ma jeszcze w listopadzie tego roku.

Czym jest Surface? Microsoft mówi, że to największy skok technologiczny od czasów, gdy poczciwy DOS został zastąpiony przez interfejs graficzny Windows. To dość odważna deklaracja. Konkretnie chodzi o urządzenie, którego cała, na ogół spora powierzchnia będzie pokryta ekranem reagującym na dotyk. Przesuwanie elementów wyświetlanych na ekranie będzie odbywać się poprzez przesunięcie palcem, podobnie zmiana rozmiarów na przykład obrazów - wystarczy "chwycić" go za rogi i przybliżyć palce do siebie. Znakomicie ilustrują to demonstracje na oficjalnej stronie domowej produktu. Cała obsługa ma być intuicyjna i naturalna, bez użycia rysika, myszki czy klawiatury.

Microsoft Surface kierowany jest z założenia do użytkowników domowych, ale analitycy rynkowi przewidują, że raczej głównymi odbiorcami będą klienci biznesowi - wszystko za sprawą spodziewanej wysokiej ceny. Dodając do tego jeszcze fakt, że tak naprawdę trudno sobie wyobrazić praktyczne zastosowanie takiego urządzenia, to jego przyszłość może wyglądać podobnie jak w przypadku komputerów Ultra Mobile PCs, które pomimo swojej innowacyjności niedawno zostały wycofane z produkcji. Trzeba jednak przyznać, że Surface na pierwszy rzut oka robi spore wrażenie...

© dobreprogramy