Microsoft Tag zamieni długie linki na obrazki

Strona główna Aktualności

O autorze

Podczas targów CES 2009 Microsoft ogłosił dostępność, na razie w fazie beta, nowej usługi Microsoft Tag umożliwiającej dostęp do zawartości on-line nie na podstawie tradycyjnych, długich linków, a specjalnych kodów graficznych.

Kod (tag) to niewielki kwadrat z kolorowym wypełnieniem tworzącym unikalny wzór. Sama technika nie jest nowa, a idea funkcjonowania tej technologii jest bardzo prosta - wystarczy uruchomić aplikację skanującą w telefonie lub urządzeniu przenośnym wyposażonym w kamerę i skierować obiektyw na kod. W odpowiedzi, po rozpoznaniu kodu przez aplikację, od razu uruchamiana jest przeglądarka i strona przypisana do zeskanowanego wzoru.

Microsoft Tag to jednak coś więcej niż tylko klon już istniejących usług tego typu, na przykład czarno-białych kodów QR. Proponowane przez Microsoft tagi korzystają z kolorowych wzorów i opierają się o bardziej nowoczesną technologię High Capacity Color Barcode, opracowaną notabene przez badaczy z Microsoft Research. Dzięki zastosowaniu kolorów przestrzeń potrzebna do przechowania tej samej informacji jest mniejsza, więc tag można łatwiej zmieścić na stronach gazet, plakatach czy nawet koszulkach lub samochodach.

Microsoft Tag może wypróbować każdy - aplikacja na telefon dostępna jest do pobrania bezpłatnie, na tej samej stronie można znaleźć również testowy wzór do zeskanowania. Możliwe jest również stworzenie własnego tagu. W fazie beta komercyjne wykorzystanie tagów jest dozwolone bez żadnych opłat.

© dobreprogramy