Microsoft Visual Studio Code, czyli dziś do wieloplatformowości potrzebujesz Chromium

Strona główna Aktualności

O autorze

Pokazany wczoraj przez Microsoft nowy darmowy edytor programistyczny Visual Studio Code wzbudził spore zainteresowanie, nie tylko za sprawą całkiem niezłych możliwości (obsługa Intellisense, debuggerów, systemu kontroli wersji Git), ale przede wszystkim wieloplatformowości. Narzędzie pojawiło się nie tylko na Windows, ale też na OS X i Linuksa. Jakim cudem firmie z Redmond, nie kojarzonej dotąd raczej z umiejętnościami pisania multiplatformowego oprogramowania, udała się taka sztuka?

Odpowiedź na to pytanie jest równie prosta, co zaskakująca. Wystarczy zajrzeć do zawartości archiwów .zip z Visual Studio Code, oferowanych użytkownikom innych niż Windows systemów operacyjnych (tak jakby w Microsofcie nie słyszano o obrazach dysków .dmg czy paczkach .deb/.rpm). Po ich rozpakowaniu zobaczymy przeglądarkę Chromium, czyli otwartą podstawę Google Chrome, na której działa środowisko Electron. Dzięki niemu możemy pisać wieloplatformowe aplikacje desktopowe w JavaScripcie, HTML i CSS, uruchamiając je na frameworku JavaScript I/O, będącym forkiem Node.js.

Na Electronie z kolei uruchamiany jest zaś edytor Monaco, wykorzystywany od 2013 roku w Visual Studio Online, z którego możliwościami zapoznać się można np. w demonstracji języka TypeScript. Do tego dochodzą oczywiście liczne dodatki, w większości autorstwa Jona Schlinkerta, bardzo aktywnego na GitHubie programisty, tworzącego głównie narzędzia ułatwiające programowanie w JavaScripcie.

Oczywiście w żaden sposób nie deprecjonuje to narzędzia Microsoftu, które powstało przecież w zgodzie z literą licencji Open Source – wydaje się jednak, że forma w jakiej zostało ono zaprezentowane, narusza trochę ducha tych licencji. Na stronie Visual Studio Code nie znajdziemy ani słowa o tym, że bez Chromium, Electronu i JavaScript I/O żadnego edytora do budowania nowoczesnych webowych aplikacji by nie było.

Czy warto korzystać z Visual Studio Code? Póki co to narzędzie w dość wczesnym stadium rozwoju i raczej nie może konkurować ze znacznie dojrzalszymi narzędziami, pokroju wspieranego przez Adobe edytora Brackets. Jest jednak stabilne i obiecujące, szczególnie dla osób zainteresowanych pisaniem aplikacji ASP.NET. W tych czasach bowiem do ASP.NET nie potrzebujemy już Windows, uruchomimy je także na Linuksie i OS X dzięki otwartej implementacji .NET Frameworku, czyli .NET Core.

© dobreprogramy
s