Microsoft Visual Studio Code, czyli dziś do wieloplatformowości potrzebujesz Chromium

Microsoft Visual Studio Code, czyli dziś do wieloplatformowości potrzebujesz Chromium

Microsoft Visual Studio Code, czyli dziś do wieloplatformowości potrzebujesz Chromium
30.04.2015 14:27, aktualizacja: 30.04.2015 17:18

Pokazany wczoraj przez Microsoft nowy darmowy edytorprogramistyczny Visual Studio Code wzbudził spore zainteresowanie,nie tylko za sprawą całkiem niezłych możliwości (obsługaIntellisense, debuggerów, systemu kontroli wersji Git), ale przedewszystkim wieloplatformowości. Narzędzie pojawiło się nie tylkona Windows, ale też na OS X i Linuksa. Jakim cudem firmie z Redmond,nie kojarzonej dotąd raczej z umiejętnościami pisaniamultiplatformowego oprogramowania, udała się taka sztuka?

Odpowiedź na to pytanie jest równie prosta, co zaskakująca.Wystarczy zajrzeć do zawartości archiwów .zip z VisualStudio Code, oferowanych użytkownikom innych niż Windowssystemów operacyjnych (tak jakby w Microsofcie nie słyszano oobrazach dysków .dmg czy paczkach .deb/.rpm). Po ich rozpakowaniuzobaczymy przeglądarkę Chromium, czyli otwartą podstawę GoogleChrome, na której działa środowisko Electron. Dzięki niemu możemypisać wieloplatformowe aplikacje desktopowe w JavaScripcie, HTML iCSS, uruchamiając je na frameworku JavaScript I/O, będącym forkiemNode.js.

Takie mamy czasy: logo Visual Studio w linuksowym okienku
Takie mamy czasy: logo Visual Studio w linuksowym okienku

Na Electronie z kolei uruchamiany jest zaś edytor Monaco,wykorzystywany od 2013 roku w Visual Studio Online, z któregomożliwościami zapoznać się można np. w demonstracji językaTypeScript. Do tego dochodzą oczywiście liczne dodatki, wwiększości autorstwa Jona Schlinkerta, bardzo aktywnego na GitHubieprogramisty, tworzącego głównie narzędzia ułatwiająceprogramowanie w JavaScripcie.

Oczywiście w żaden sposób nie deprecjonuje to narzędziaMicrosoftu, które powstało przecież w zgodzie z literą licencjiOpen Source – wydaje się jednak, że forma w jakiej zostało onozaprezentowane, narusza trochę ducha tych licencji. Na stronieVisual Studio Code nie znajdziemy ani słowa o tym, że bez Chromium,Electronu i JavaScript I/O żadnego edytora do budowania nowoczesnychwebowych aplikacji by nie było.

Czy warto korzystać z Visual Studio Code? Póki co to narzędziew dość wczesnym stadium rozwoju i raczej nie może konkurować zeznacznie dojrzalszymi narzędziami, pokroju wspieranego przez Adobeedytora Brackets.Jest jednak stabilne i obiecujące, szczególnie dla osóbzainteresowanych pisaniem aplikacji ASP.NET. W tych czasach bowiem doASP.NET nie potrzebujemy już Windows, uruchomimy je także naLinuksie i OS X dzięki otwartej implementacji .NET Frameworku, czyli.NETCore.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (69)