Microsoft chciał zapłacić za poprawki w Wikipedii

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft w obliczu skandalu przyznał się, że zaoferował pewnemu bloggerowi Rickowi Jelliffe'owi wynagrodzenie w zamian za poprawienie "nieścisłości" w artykułach największej internetowej i w pełni publicznej encyklopedii Wikipedia. Artykuły te miały dotyczyć technologii Microsoft, głównie nowego standardu dokumentów Open Office XML.

Przedstawicielka Microsoft Catherine Brooker tłumaczy, że korporacja postrzega wspomniane artykuły za faworyzujące rozwiązanie konkurencji i przedstawiające format z Redmond w złym świetle. Mają się w nich również znajdować błędy merytoryczne. Dodała, że prawdopodobnie artykuły te były pisane przez ludzi związanych z IBM, który to aktywnie wspiera społeczność Open Source. Microsoft zastrzega, że pieniądze dla bloggera miały jedynie wynagrodzić spędzony na poprawkach czas, a nieformalna umowa między nimi miała zakładać, że o ostatecznej treści artykułów już bez konsultacji zdecyduje tylko autor poprawek.

Jimmy Wales, założyciel Wikipedii w komentarzu zaznacza, że to częsta praktyka - działy PR rozmaitych firm, także dużych korporacji usiłują wpłynąć na zawartość Wikipedii. Jej moderatorzy są jednak, jak zapewnia Wales, dobrze przygotowani do odpierania takich "aktów wandalizmu". Jednocześnie Jimmy Wales wskazuje, że Microsoft powinien postąpić inaczej - informacje o błędach powinny być sprostowane na stronach korporacji, które potem możnaby podlinkować w panelu dyskusyjnym Wikipedii i rozważyć. Rzeczniczka Microsoft utrzymuje jednak, że próby kontaktu z moderatorami Wikipedii w celu obustronnej współpracy spełzły na niczym.

© dobreprogramy
s