Microsoft chwali się wynikami Office 365 i Surface. Windows traci

Microsoft chwali się wynikami Office 365 i Surface. Windows traci

Microsoft chwali się wynikami Office 365 i Surface. Windows traci
Redakcja
24.04.2015 11:19, aktualizacja: 24.04.2015 13:21

Firma Microsoft właśnie ogłosiła wyniki finansowe za ostatni kwartał fiskalny. Korporacja nie może narzekać: ugruntowana pozycja pozwoliła znów osiągnąć spore zyski, a wzrosty widać niemalże w każdej dziedzinie, tak urządzeń mobilnych, jak i oprogramowania biurowego. Gorzej jest z Windowsem, który topnieje w oczach.

Korporacji udało się zanotować przychód na poziomie 21,7 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o 6% w porównaniu do roku poprzedniego. Zysk okazał się za to mniejszy, lecz jedynie minimalnie i wyniósł 6,6 miliarda dolarów. Największym powodzeniem cieszą się w firmie różne usługi chmurowe, rozwiązania serwerowe, a także Office 365. Choć nie każdy jest przekonany do modelu cyklicznych opłat abonamentowych za pakiet biurowy, znalazł on już ponad 12,4 miliona nabywców – to o 35% więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała ulec zmianie. Wręcz przeciwnie, tym bardziej, że Microsoft coraz śmielej promuje swój pakiet także na urządzeniach mobilnych.

Obraz

Choć liczba sprzedanych telefonów z serii Lumia wyniosła 8,6 milionów sztuk i stanowi wzrost o 18% w stosunku do roku ubiegłego, firma straciła na tym 4 miliony dolarów. Wszystko za sprawą wahań kursów, a także 190 milionów dolarów, które wydano na restrukturyzację działu przejętego przez Nokię. Segment smartfonów wydaje się jednak stawać na nogi i w następnym kwartale może znaleźć się nad kreską. Bardzo dobrze wypada Surface, z którego przychody wzrosły o 44% do poziomu 713 milionów dolarów. Widać, że te początkowo źle przyjęte komputery nareszcie zostały dopracowane na tyle, że znajdują coraz więcej nabywców. Gorzej jest z konsolami Xbox, których Microsoft sprzedał 1,6 miliona i z których przychody spadły o 24%. Wiele wskazuje na to, że gracze preferują konkurencyjne rozwiązanie Sony, choć wiele może się jeszcze zmienić po premierze Windows 10 i utworzeniu dzięki niemu spójnej platformy.

Zarząd korporacji na pewno cieszy się ze wzrostów w zakresie chmur (m.in. Azure i rozwiązania CRM) o aż 106%. Nieźle wypadają także usługi serwerowe jak Windows Server i SQL Server, które przyniosły przychody o 12% wyższe niż w roku poprzednim. Znacznie gorzej jest z systemem Windows. W tym przypadku przychody z wersji OEM spadły o 26%, a z wersji OEM Pro o 19% - szansy na poprawę nie widać, bo kto musiał, zapewne już wymienił stare komputery z Windows XP na nowsze, a firmy raczej nie będą się spieszyć z migracją na nowy system zaraz po jego premierze.

Wszystko za sprawą kurczącego się rynku komputerów PC. Z drugiej jednak strony firma raczej się tym aż tak bardzo nie przejmuje – Windows 10 będzie udostępniany w wielu przypadkach za darmo, a korporacja stopniowo przechodzi na sprzedaż usług i aplikacji. W kolejnych kwartałach możemy się wiec spodziewać dalszego pogorszenia sytuacji okienek od strony finansowej, choć wcale nie musi oznaczać to złej kondycji Microsoftu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)