Microsoft - czy będzie kontrowersyjny zakup?

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft zapowiadał dwa tygodnie temu plany zakupu prywatnej firmy z kalifornijskiej Doliny Krzemowej. To posunięcie miałoby wzmocnić pozycję Microsoftu wobec Google - światowego giganta w zakresie wyszukiwania i reklamy.

Okazuje się, że firma o którą chodzi jest bardzo kontrowersyjna. Jest to Claria, wywodząca się z Gatora - najbardziej znanego z reklam pop-up'owych (wyskakujących okienek) oraz oprogramowania śledzącego poczynania użytkowników w Internecie. Komponenty reklamowe (adware) Gatora powszechnie uznawane są przez obrońców prywatności za szkodliwe.

Jak nieoficjalnie mówi anonimowa osoba uczestnicząca negocjacjach, przedwczorajsza oferta cenowa opiewała na kwotę 500 mln. dol. Jednak wspomina również, że negocjacje są bliskie przerwania. Pewna grupa wewnątrz Microsoftu jest przeciwna przejęciu firmy, które mogłoby zaszkodzić wizerunkowi korporacji, która byłaby odbierana przez krytyków jako korporacyjny Big Brother starający się śledzić każde kliknięcie i czerpać z niego zysk.

Zwolennicy przedsięwzięcia wierzą, że Microsoft mógłby pomóc w wyczyszczeniu pola oprogramowania typu adware i ustalić reguły ochrony prywatności, po czym czerpać zyski z oczekiwanego wzrostu personalizowanych reklam.

Zarówno Steven Ballmer, jak i Bill Gates byli zaangażowani w debatę wewnątrz Microsoftu. Jednak żadna ze stron - ani Microsoft, ani Claria - nie komentowała przebiegu prowadzonych negocjacji.

© dobreprogramy
s