Microsoft dołącza do komitetu standaryzacyjnego ODF

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft dołączył do grupy, która ma wpływ na standaryzację formatu OpenDocument (ODF) według zasad International Organization for Standardization (ISO). ODF to bazujący na technologii XML, otwarty format mający w zamierzeniu twórców zapewnić bezproblemową wymianę dokumentów, popierany przez firmy konkurencyjne dla Microsoft - m.in. IBM i Sun Microsystems, a także inne ważne firmy w branży - m.in. Corel, Nokia, Novell, Red Hat. Pod egidą stowarzyszenia ODF Alliance firmy te przekonują rządy i inne instytucje do wdrażania i stosowania otwartego formatu.

Korporacji Microsoft z kolei najbardziej zależy na maksymalnym wypromowaniu swojego własnego formatu, również opartego o XML - Open XML Format. Będzie on natywnie wspierany w kolejnej odsłonie pakietu biurowego Office 2007. Pod koniec minionego roku pisaliśmy o rozpoczęciu procesu standaryzacji ISO tego formatu.

Złośliwi twierdzą, że cała sprawa jest mocno podejrzana i Microsoft celowo dołączył do komitetu zajmującego się standaryzacją OpenDocument po to, aby ją opóźniać. Znalazłyby się do tego odpowiednie narzędzia - korporacja mogłaby wymuszać kolejne dyskusje, raporty i testy, aby opóźnić standaryzcję ODF przynajmniej do czasu uzyskania takiego statusu przez własny format XML. Dlaczego Microsoft chciałby należeć do tej niewielkiej organizacji? Przecież po latach uczestnictwa w grupie OASIS nie zdecydował się na wsparcie formatu ODF w swoich aplikacjach - pytają retorycznie zwolennicy open-source.

Microsoft oczywiście zaprzecza takim informacjom. Zapewnia, że jego przedstawiciel w komitecie nie będzie miał żadnego wpływu na proces standaryzacji, a jego obecność ma służyć tylko i wyłącznie zdobyciu dobrej pozycji do dalszego procesu standaryzacyjnego Open XML.

© dobreprogramy
s