r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Microsoft dołącza do komitetu standaryzacyjnego ODF

Strona główna Aktualności

Microsoft dołączył do grupy, która ma wpływ na standaryzację formatu OpenDocument (ODF) według zasad International Organization for Standardization (ISO). ODF to bazujący na technologii XML, otwarty format mający w zamierzeniu twórców zapewnić bezproblemową wymianę dokumentów, popierany przez firmy konkurencyjne dla Microsoft - m.in. IBM i Sun Microsystems, a także inne ważne firmy w branży - m.in. Corel, Nokia, Novell, Red Hat. Pod egidą stowarzyszenia ODF Alliance firmy te przekonują rządy i inne instytucje do wdrażania i stosowania otwartego formatu.

Korporacji Microsoft z kolei najbardziej zależy na maksymalnym wypromowaniu swojego własnego formatu, również opartego o XML - Open XML Format. Będzie on natywnie wspierany w kolejnej odsłonie pakietu biurowego Office 2007. Pod koniec minionego roku pisaliśmy o rozpoczęciu procesu standaryzacji ISO tego formatu.

Złośliwi twierdzą, że cała sprawa jest mocno podejrzana i Microsoft celowo dołączył do komitetu zajmującego się standaryzacją OpenDocument po to, aby ją opóźniać. Znalazłyby się do tego odpowiednie narzędzia - korporacja mogłaby wymuszać kolejne dyskusje, raporty i testy, aby opóźnić standaryzcję ODF przynajmniej do czasu uzyskania takiego statusu przez własny format XML. Dlaczego Microsoft chciałby należeć do tej niewielkiej organizacji? Przecież po latach uczestnictwa w grupie OASIS nie zdecydował się na wsparcie formatu ODF w swoich aplikacjach - pytają retorycznie zwolennicy open-source.

Microsoft oczywiście zaprzecza takim informacjom. Zapewnia, że jego przedstawiciel w komitecie nie będzie miał żadnego wpływu na proces standaryzacji, a jego obecność ma służyć tylko i wyłącznie zdobyciu dobrej pozycji do dalszego procesu standaryzacyjnego Open XML.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.