Microsoft i Linux Foundation mówią jednym głosem

Strona główna Aktualności

O autorze

Życie pisze różne scenariusze - czasami po jednej stronie barykady trzeba stanąć z największym konkurentem. Coś w tym stylu spotkało właśnie Microsoft i Linux Foundation, którzy podpisali się pod wspólnym listem przeciwko dokumentowi Principles of The Law of Software Contract.

Dokument ten to opracowany przez American Law Institute zestaw wytycznych dla sędziów i innych osób weryfikujących i interpretujących treści umów licencyjnych. Jego celem jest unormowanie szeregu problemów pojawiających się podczas tego typu interpretacji. Wygląda jednak na to, że branża nie zamierza zaakceptować opracowanych przez ALI zasad - choć model biznesowy Microsoftu i Linux Foundation jest zupełnie inny, to pod listem sprzeciwu obie organizacje podpisały się wspólnie bez dyskusji. Smaku całej sprawie dodaje fakt, że w imieniu Microsoftu list podpisał zastępca głównego prawnika firmy, Horacio Gutierrez - ten sam, który wcześniej oskarżył Linuksa o naruszenie 235 patentów Microsoftu.

O ile Zasady są wynikiem ciężkiej pracy i wielu przemyśleń ALI, to jednak Microsoft i Linux Foundation uważają, że niektóre ich zapisy nie mają odzwierciedlenia w aktualnie obowiązującym prawie i mogłyby naruszyć dobrze funkcjonujący rynek oprogramowania dla klientów biznesowych i indywidualnych, a także wprowadzić niepewność wśród deweloperów - czytamy na blogu Gutierreza. Microsoft i Linux Foundation proszą równocześnie ALI o więcej czasu na opiniowanie Zasad przez zainteresowane strony.

Sprzeciw Microsoftu i Linux Foundation to nie jedyne głosy krytyki pod adresem Zasad opracowanych przez ALI. Grupa jeszcze w tym tygodniu zbiera się na konferencji, na której ma ostatecznie zatwierdzić treść dokumentu - już wkrótce dowiemy się, czy zostaną one uchwalone w obecnym, jak widać mocno kontrowersyjnym kształcie.

© dobreprogramy

Komentarze