reklama

Microsoft i Nokia inwestują w aplikacje dla Windows Phone

Strona główna Aktualności

O autorze

Z wykształcenia dziennikarz prasowy, prywatnie miłośnik nowych technologii, które mają ułatwiać codzienne życie. Jako niereformowalny fan rozrywki komputerowej, zaangażowany w społeczność gier Valve.

Microsoft wciąż martwi się stosunkowo niewielką (w porównaniu do konkurencji) liczbą aplikacji dostępnych w Sklepie Windows Phone. I choć można spotkać się z opiniami, że nawet dwie trzecie programów dostępnych w różnych sklepikach to sztucznie zawyżające statystyki zombie, brak popularnych pozycji to dla niektórych osób przeszkoda wystarczająco duża, by porzucić myśl o przesiadce na mobilne „Okienka”. Najwyraźniej Microsoft postanowił przejąć inicjatywę, nie oglądając się na właścicieli znanych stron internetowych.

Nowo powstały zespół Microsoft WebApps zajmie się „pakowaniem” popularnych witryn do osobnych aplikacji. Pomagamy ludziom w pełni wykorzystać możliwości Windows Phone, ale trzeba podkreślić, że nie są to zamienniki dla natywnych programów. W większości bowiem przypadków mamy nadzieję, że zainteresowanie nimi zachęci twórców stron do przygotowania własnego kodu — tłumaczy rzecznik koncernu. Co ciekawe, oddelegowany do tego zadania zespół tworzą ludzie odpowiadający za również za Sklep Windows Phone. Tym samym koncern wyraźnie oddzielił ich od ekipy Microsoft Corporation, przygotowującej oficjalne aplikacje firmy.

Osobną ofensywę prowadzi Nokia. Mimo że mogło by się wydawać, iż po wykupieniu przez Microsoft firma będzie wygaszać swoją działalność na tym polu, Finowie na urlop raczej się nie wybierają. Wręcz przeciwnie — już niedługo w sklepie pojawią się cztery kolejne aplikacje ich autorstwa. Będą one częścią aktualizacji Lumia Black, która rozszerzy możliwości dostępnych na rynku urządzeń o nowości zapowiedziane podczas dzisiejszego debiutu modeli 1320, 1520 i 2520 (między innymi obsługa formatu RAW). Lumia Black, będąca rozwinięciem oficjalnego pakietu poprawek GDR3, ma ukazać się na początku 2014 roku. W pierwszej kolejności otrzymają ją właściciele Lumii 920 i 1020, natomiast posiadacze słabszych smartfonów prawdopodobnie będą musieli zaczekać nieco dłużej.

Pierwszą z zapowiedzianych aplikacji będzie Nokia Camera, czyli połączenie możliwości Pro Cam (pozwalającej na intuicyjną zmianę parametrów zdjęcia wraz z podglądem na żywo) i Smart Cam (umożliwiającej robienie serii ujęć). Druga to Nokia Storyteller, która pozwoli umieszczać zdjęcia i filmy na mapach HERE. Dzięki temu, że będą one prezentowane chronologicznie, użytkownicy będą mogli stworzyć coś na kształt dziennika podróży. Kolejny program to Nokia Video Director, służący do szybkiej i łatwej edycji wideo. Ostatnią aplikacją jest Nokia Beamer, poprzez którą użytkownicy będą mogli przesyłać obraz ze smartfona lub tabletu na wyświetlacz dowolnego urządzenia obsługującego HTML5. Finowie zapewniają, że poradzi sobie ona z każdym materiałem — udostępniać będzie można mapy i dokumenty, a nawet podgląd z aparatu.

Na tym nowości jeszcze się nie kończą, bo Windows Phone wzbogaci się też o aplikacje autorstwa innych producentów. Dostępny już InNote przyda się do robienia odręcznych notatek, natomiast phriz.be, Smart Resize i SophieLens HD można wykorzystać do robienia, edytowania i udostępniania zdjęć. W kolejnych tygodniach mają pojawić się oficjalne aplikacje Instagram, Vine, Plex oraz Xbox Video. Microsoft nie zapomniał też o graczach — z myślą o nich przygotowywane są takie tytuły, jak Asphalt 8: Airborne, Danger Dash, FIFA 14, My Talking Tom, Rabbids Big Bang, Rayman Fiesta Run, Temple Run 2 i Rail Rush (już dostępna).

Aktualizacja, 22.10.2013 17:49

Nokia Camera jest już dostępna do pobrania. Aplikacja zastąpiła oferowaną wcześniej Nokia Pro Cam.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama