Microsoft i Novell pracują nad wirtualizacją

Strona główna Aktualności

O autorze

Firmy Microsoft i Novell ogłosiły dalsze szczegóły zapoczątkowanego pod koniec ubiegłego roku porozumienia, które od samego początku wywołuje w środowisku Open Source spore kontrowersje.

Jedną z dziedzin współpracy będzie teraz wirtualizacja, a dokładnie kompatybilność pomiędzy rozwiązaniami linuksowymi (Xen) i będącym w fazie tworzenia Viridianem, który swoją premierę ma mieć wraz z systemem Longhorn. Microsoft zapewnia, że użytkownicy linuksowego systemu Xen będą mogli uruchamiać niezmodyfikowane wersje serwerowych odmian Windows (2000/2003). Aktualnie Xen pozwala na instalowanie systemów Windows tylko w przypadku, gdy posiadamy komputer z procesorem sprzętowo wspierającym wirtualizację.

Ponadto, firmy obiecują, że Viridian będzie posiadał pełną obsługę Linuksa, a w szczególności Suse Linux Enterprise Server 10. Możliwość uruchamiania Linuksa pod kontrolą Windowsa nie jest żadną nowością, ale tym razem ma to działać dużo lepiej i wydajniej.

Być może wymierne zyski w postaci lepszej wirtualizacji i połączenia usług katalogowych przekonają niektórych, że współpraca z Microsoftem niekoniecznie musi prowadzić do rozbicia i skłócenia środowiska Open Source oraz negatywnego wpływu na rozwój Linuksa.

Szczegółowe informacje na temat wspólnej pracy obu firm nad wirtualizacją znaleźć można na stronie Novella.

© dobreprogramy