r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Microsoft i Samsung łączą siły w pracach nad Internetem Rzeczy

Strona główna AktualnościINTERNET

Kolejne plany partnerstwa Samsung ogłosił już podczas swojej konferencji na targach CES. Zaprezentowano wówczas 12-calowy tablet Galaxy TabPro S, który będzie sprzedawany z preinstowanym Windowsem 10. Okazuje się jednak, ze oprogramowanie dla nowego urządzenia to tylko jeden z aspektów partnerstwa: Samsung i Microsoft wspólnie będą budować Internetu Rzeczy.

Poinformował o tym Microsoft we wpisie opublikowanym łamach oficjalnego bloga Windowsa. Mowa tam o postrzeganiu Samsunga jako partnera w rozwijaniu zarówno samych urządzeń, ale także w standaryzacji protokołów, które umożliwiają komunikację. W przypadku Internetu Rzeczy ustandaryzowane protokoły, wśród których można wskazać dominujący i obowiązujący najpowszechniej, po prostu nie istnieją.

Oczywiście najistotniejszym elementem strategii Microsoftu jest Windows 10 Core, o którym obszerniej pisaliśmy w momencie udostępnienia tego systemu za darmo. Jest on oczywiście pozbawiony szeregu funkcji wykorzystywanych w pulpitowym Windowsie 10 i kompatybilny z architekturami ARM i x86. System można już testować między innymi na Raspberry Pi 2, Intel Minnowboard MAX, Qualcomm DragonBoard 410c.

r   e   k   l   a   m   a

Microsoft może zatem już teraz pochwalić się pewnymi osiągnięciami na polu IoT, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze w grudniu zaprezentowano wersję Core Pro Windowsa 10, która ma zaspokajać potrzeby organizacji i firm. W przypadku wersji Pro możliwe będzie najprawdopodobniej zastosowanie innego harmonogramu aktualizacji, przez co biznesowi klienci mają zyskać dostęp do nowości w dziedzinie IoT od Microsoftu jako pierwsi.

Ponadto firma zaznacza możliwości, jakie otwierają programy Universal Windows apps, choć trudno stwierdzić, aby miało to mieć szczególny wpływ na urządzenia, które z założenia mają być możliwie najbardziej energooszczędne a ich zastosowania wąskie i wyspecjalizowane. Dość zadziwiająco wypadają także deklaracje o ustandaryzowanych protokołach komunikacyjnych urządzeń oferowanych już dziś przez Microsoft, głównie za sprawą faktu że wspomniane standardy są w zasadzie w powijakach.

O dotychczasowych osiągnięciach Samsunga wiadomo jak dotąd stosunkowo niewiele. Microsoft nie jest jedynym partnerem Samsunga w pracach nad Internetem Rzeczy, w tym gronie znajduje się także francuskie OVH. W obu przypadkach Koreańczycy odpowiadają przede wszystkim za produkcję urządzeń i czujników. Te, działając pod kontrolą okrojonego Windowsa, mają stanowić kompletny system pozwalający na komunikację bez udziału człowieka.

Interesująco doniesienia te wypadają w kontekście zapowiedzianej również na CES-ie partnerstwa w tym samym zakresie pomiędzy LG i Google. Podczas konferencji potraktowano ten temat po macoszemu, co nie zmienia faktu, że na froncie IoT rysują się pewne stronnictwa i konkurencja, która może przyśpieszyć rozwój Internetu Rzeczy w ogóle.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.