Microsoft i Samsung to teraz partnerzy strategiczni, czyli Windows 10 i Galaxy jak macOS i iOS

Microsoft i Samsung to teraz partnerzy strategiczni, czyli Windows 10 i Galaxy jak macOS i iOS

Firmy wprowadzą jednolite środowisko, fot. Materiały prasowe
Firmy wprowadzą jednolite środowisko, fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak
08.08.2019 01:22

Po rezygnacji z Windowsa Mobile, Microsoft ma wyraźną ochotę na kawałek smartfonowego tortu, aczkolwiek póki co ewidentnie chce uniknąć tworzenia w tym celu sprzętu. Oto wraz z Samsungiem ogłosili wzajemne partnerstwo, które ma na celu pogłębienie integracji programowej i zapewnienie ciągłości pracy na linii Windows 10 - smartfony Samsunga z Androidem.

Wydaje się, że obie firmy chcą tym samym rozwiązać problem, jakim jest rywalizacja z ekosystemem Apple'a czy częściowo także Huawei. Zwłaszcza tym pierwszym dobrze udaje się przekonać klientów do transakcji wiązanej. Masz iPhone'a? Z dużą dozą prawdopodobieństwa kupisz MacBooka, który zagwarantuje Handoff, integrację z iMessage czy uniwersalny schowek. Na tej samej zasadzie działać ma Windows z telefonami Samsunga z Androidem platformą Galaxy.

Pierwszym urządzeniem, które otrzyma rzeczoną funkcjonalność jest nowy Galaxy Note10. I jak wynika z zapowiedzi, wszystkie cechy integracji stanowią właściwie kalkę pomysłów z Cupertino.

Obraz

– Jesteśmy przekonani, że branża mobilna stoi u progu transformacji, w której pojedyncze urządzenia ustąpią pola płynnym i nieprzerwanym doświadczeniom połączenia z siecią dostępnym zawsze i wszędzie – powiedział DJ Koh, prezes i dyrektor generalny Departamentu IT i Komunikacji Mobilnej, Samsung Electronics. – Microsoft i Samsung mają wieloletnie doświadczenie w zakresie innowacji i współpracy, a dzisiejsze ogłoszenie otwiera kolejny etap naszego partnerstwa – dodał Satya Nadella, szef Microsoftu, sprzedając jeszcze historyjkę o "zwiększeniu produktywności".

Windows i Galaxy jak macOS i iOS

Ale co to wszystko oznacza w praktyce? – zapytacie. Tak, jak już zostało powiedziane, rozwiązanie Microsoftu i Samsunga w bardzo dużym stopniu przypomina platformę Apple'a. Outlook ma synchronizować kontakty, kalendarz, pocztę i pliki z załączników, a OneDrive – zdjęcia, filmy oraz kopię zapasową danych z telefonu. Oprócz tego w Galaxy pojawi się moduł zwany Link to Windows, który – jak sama nazwa wskazuje – pozwoli "podpiąć" smartfon do Windowsa 10.

Użytkownik otrzyma m.in. wspólny panel powiadomień, możliwość wysyłki SMS-ów z komputera i obustronne klonowanie ekranu. Natomiast dla przedsiębiorstw przygotowano dodatkowo synchronizację grup roboczych pod hasłem "łatwego zdalnego dostępu do miejsca pracy".

Samsung zbiera silnych partnerów

Co ciekawe, według oficjalnie dostępnych danych, umowa Samsunga z Microsoftem jest bezterminowa. "W nadchodzących latach, gdy przetwarzanie w chmurze, postęp w zakresie zaawansowanej analizy i prędkości sieci będą się gwałtownie rozwijać, partnerstwo Samsung i Microsoft będzie nabierało coraz większego znaczenia" – czytamy w informacji prasowej, sygnowanej przez Samsung Polska.

A jest to o tyle ciekawe, że Microsoft to nie jedyny istotny partner, jakiego Koreańczycy pozyskali w ostatnich miesiącach. W lipcu chwalili się zawiązaniem współpracy z AMD, na mocy której architektura graficzna RDNA (Navi) trafi do czipów Exynos. W pełni zintegrowany z Windowsem i wydajniejszy niż kiedykolwiek – to wygląda jak naprawdę zmasowana ofensywa. Przy czym, aby była jasność – Galaxy Note10 nie korzysta jeszcze z rozwiązań AMD. Taki sprzęt pojawi się dopiero za dwa lata.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)