Microsoft inwestuje w aplikacje webowe

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Microsoft zamierza przygotować odpowiedź na webowe aplikacje oferowane przez Google. Zapowiada, że podobne aplikacje będą towarzyszyć jej programom biurowym z pakietu Office. Będzie to dalszy etap wizji, której początkiem jest Windows Live.

Aplikacje te mają być tworzone na zasadzie "oprogramowanie jako usługa" i mają być darmowe lub dostępne po bardzo przystępnej cenie. Analitycy oraz przedstawiciele innych firm z branży informatycznej zaznaczają, że plany Microsoftu będą trudne do zrealizowania. Wymagają one przejścia od pakietu aplikacji desktopowych do zespołu usług sieciowych. Będą temu podlegały bardzo różne programy: od procesora tekstu, arkusz kalkulacyjny czy bazy danych po systemy zarządzające.

Microsoft jest przekonany, że użytkownicy zainteresują się nie tylko bezpłatnymi usługami ale też produktami płatnymi. Spodziewa się tego zarówno po użytkownikach indywidualnych jak i firmach. Przewidywany czas przejścia na rozwiązania webowe to 3 do 10 lat. Microsoft jednocześnie nie spodziewa się, że wszystkie programy nagle zostaną zmienione w usługi dostępne przez Internet. Część aplikacji nadal będzie działać na komputerach klienckich.

Plany Microsoftu nie spotkały się z entuzjastyczną reakcją analityków. Akcje korporacji spadły o 2,38%.

© dobreprogramy