Microsoft konkuruje z Macromedią!

Strona główna Aktualności

O autorze

Dwa dni temu, przy okazji omawiania programu firmy Microsoft do tworzenia albumów ze zdjęciami, o kodowej Max, pisaliśmy o zwiększaniu się aktywności producenta w dziedzinie oprogramowania graficznego.

Tymczasem podczas odbywającej się właśnie konferencji Professional Developers Conference 2005 zaprezentowany został zestaw Microsoft Expression - nowoczesny "kombajn" narzędzi graficznych, w większości skłądający się z nowych produktów Microsoft. Będą to Acrylic (o którym pisaliśmy szerzej w czerwcu), Quartz Web Designer - do obróbki stron internetowych oraz flagowa aplikacja całego pakietu - Sparkle Interactive Designer.

Sparkle w skrócie to narzędzie do tworzenia i edycji grafiki animowanej - odpowiedź Microsoft na konkurencyjne produkty Macromedii: Flash MX oraz Director MX. Chęć zaistnienia w tej branży jest przez niektórych odbierana jako najważniejsza motywacja do opracowania własnego oprogramowania graficznego, inni zaś dopatrują się sensu w połączeniu z nowymi funkcjami graficznymi Windows Vista. Sparkle będzie bowiem m.in. w pełni obsługiwał język XAML. Ma to być milowy krok w stronę bezproblemowej współpracy grafików i deweloperów.

Jak mówi David Treadwell, przedstawiciel Microsoft odpowiedzialny za pakiet Expression, różnica w wyglądzie i zachowaniu witryn internetowych zbudowanych w oparciu o obecne narzędzia oraz w przyszłości o programy nowego kombajnu będzie porównywalna z przesiadką z czarnobiałego telewizora na nowoczesny, płaski panel. Zobaczymy - póki co wygląda obiecująco.


Uaktualnienie, 16.09.2005, 21:59

Ekspansja Microsoft w dziedzinie oprogramowania graficznego trwa. Do prawdziwego "wysypu" narzędzi tego typu, jaki mogliśmy ze strony tego producenta obserwować w ostatnich dnaich, doszła najnowsza wersja programu do katalogowania i obróbki zdjęć Digital Image Suite 2006 w bezpłatnej (ale ograniczonej funkcjonalnie edycji) Starter Edition, którą opublikowaliśmy właśnie na łamach vortalu.

Program ten można pobrać w dziale PROGRAMY -> Grafika -> Katalogowanie i obróbka zdjęć

© dobreprogramy
s