Microsoft kontra pirat-recydywista

Strona główna Aktualności

O autorze

Firmie Microsoft udało się przerwać działalność angielskiego pirata, który, według szacunków, przez pięć lat zarobił na nielegalnych kopiach Windows i Office ponad milion funtów. Straty firmy oszacowano na 3,5 miliona funtów. William Ling został aresztowany po raz pierwszy przez Metropolitan Policy w lutym 2003 roku po tym, jak Microsoft otrzymał anonimowy telefon z informacją o uprawianym przez Linga procederze. Policja zebrała później komplet dokumentów świadczących przeciwko podejrzanemu - ostatecznie w maju 2005 roku został on skazany na zapłatę 10 tysięcy funtów.

Okazało się jednak, że Ling nie nauczył się zbyt wiele w trakcie procesu, bowiem dwa miesiące po zakończeniu sprawy wznowił swoją nielegalną działalność. W rezultacie Microsoft wystąpił z pozwem o odszkodowanie w wysokości aż 12 milionów funtów - tyle bowiem wyniosły faktyczne straty korporacji wyrządzone przez pirata. W ugodzie podpisanej poza sądem Ling zobowiązał się do zapłacenia "znacznych sum odszkodowawczych" i zaprzestania nielegalnej sprzedaży produktów Microsoft raz na zawsze.

Sprawa Linga powinna dać do myślenia wszystkim, którzy promują sprzedaż nielegalnego oprogramowania - mówi Michala Alexander, szefowa zespołu do walki z piractwem w Microsoft w Wielkiej Brytanii. Microsoft zawsze będzie chronił uczciwych sprzedawców i klientów poprzez walkę z dystrybutorami nielegalnych i podrabianych programów.

© dobreprogramy
s