reklama

Microsoft łagodzi licencję Visty w kwestii wirtualizacji

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Microsoft po nieco ponad roku od wydania Windows Vista postanowił wycofać się z restrykcyjnej polityki licencyjnej w kwestii wirtualizacji nowego systemu. Dotychczas jedynymi edycjami, które można było instalować i używać w środowisku zwirtualizowanym były wersje Business i Ultimate - najdroższe, skierowane raczej do odbiorców biznesowych lub zaawansowanych użytkowników.

Aktualnie ograniczenia te zostały zniesione i można już używać wirtualnych systemów Windows Vista w edycjach Home Basic czy Home Premium, na przykład poprzez bezpłatny VirtualPC 2007. Również użytkownicy Linuksa czy Mac OS X mogą więc teraz legalnie instalować tańsze wersje Visty za pośrednictwem VMWare lub innego podobnego oprogramowania. Uaktualniony tekst umowy licencyjnej systemu Windows Vista będzie można już wkrótce pobrać z witryny Microsoftu.

Można się zastanawiać, czy taki krok Microsoftu będzie miał wpływ na politykę Apple, który w ogóle nie zezwala na wirtualizację swojego systemu klienckiego. Podobnie nie ma zgody na uruchamianie systemu na komputerach innych niż Mac. Wygląda jednak na to, że w tej kwestii nieprędko coś się zmieni.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama