Microsoft łamie obietnicę?

Strona główna Aktualności

O autorze

W marcu Microsoft ogłosił, że Internet Explorer 8 będzie domyślnie wyświetlać strony internetowe w trybie zgodności ze standardami. Okazuje się jednak, że nie wszystkie.

Już wcześniej było wiadomo, że tryb zgodności nie będzie używany dla stron, które nie posiadają deklaracji DOCTYPE. Przyglądając się jednak ustawieniom w drugiej becie IE8 można zauważyć, że domyślnie przeglądarka nie będzie przestrzegać standardów dla stron intranetowych, niezależnie od deklaracji w kodzie strony. Opcję tę można oczywiście wyłączyć, jednak faktem pozostaje, że nie zawsze tryb zgodności będzie domyślny.

Z drugiej jednak strony należy zauważyć, że strony internetowe, a szczególnie wiele narzędzi webowych wykorzystywanych w firmach działa poprawnie tylko w Internet Explorerze. W firmach przeglądarki alternatywne wolniej się przyjmują niż wśród użytkowników domowych, ponadto strony intranetowe są używane często przez stosunkowo małe grupy użytkowników. Nie ma więc tak dużego nacisku na to aby były zgodne ze standardami. Może jednak domyślne przestrzeganie standardów wymusiłoby na twórcach intranetowych stron ich poprawienie?

Pozostaje więc sprawą dyskusyjną czy uczynienie wyjątku dla intranetu było słuszne. Kontrowersje budzi także przycisk kompatybilności pojawiający się przy wyświetlaniu stron w trybie zgodności. Ma on bowiem ikonkę "przełamanej" strony, która może sugerować, że ze stronami spełniającymi standardy jest coś nie tak. Miejmy nadzieję, że trwający ciągle program beta pozwoli Microsoftowi dzięki głosom użytkowników wypracować optymalne rozwiązanie.

© dobreprogramy