reklama

Microsoft licencjonuje Vistę na bezdyskowych stacjach

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Wraz z rosnącym wykorzystaniem technologii wirtualizacyjnej, a przy tym coraz szybszymi sieciami i tańszymi dyskami twardymi rośnie także liczba przedsiębiorstw - głównie tych dużych - które decydują się na wykorzystanie bezdyskowych stacji roboczych. W takiej stacji wszystko oprócz dysku twardego znajduje się na biurku pracownika, zaś fizycznie jego system pracuje w specjalnym centrum danych. Dotychczas jednak nie było możliwości licencjonowania systemu Windows na takiej stacji.

Teraz Microsoft kolejny raz zmienia treść umowy licencyjnej tak, aby między innymi w takich przypadkach nie było problemu z legalnym wykorzystaniem systemu Windows Vista. Od tej pory duże firmy posiadające systemy w wersji Enterprise mogą scentralizować nie tylko sam magazyn danych, ale także pracę systemu lub oba te elementy. Całkowiecie nową rzeczą jest natomiast licencja Vista Enterprise Centralized Desktop, która umożliwa za roczną opłatą instalowanie wirtualnych instancji Windows Vista Enterprise na serwerze, do którego łączyć się będą użytkownicy końcowi. Dotychczas edycja Enterprise mogła być instalowana wirtualnie jedynie na stacji roboczej, na której była zainstalowana fizycznie.

Pomimo tych zmian w umowie licencyjnej Microsoft nie prognozuje dużej liczby klientów, którzy z nich skorzystają - głównie za sprawą technicznych wymagań takich bezdyskowych komputerów czy problemów, jakie niesie np. przerwa w pracy sieci. Treść umowy licencyjnej po zmianach można jak zwykle pobrać z witryny Microsoft. Zmiany dotyczą oczywiście jedynie edycji Enterprise.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama