Microsoft licencjonuje systemy na używanych pecetach

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft rozszerzył swoją działalność na rynku używanych komputerów szukając nowych okazji do sprzedaży systemów Windows. W tym celu korporacja uruchomiła nowy program certyfikacyjny dla firm partnerskich - Microsoft Authorized Refurbisher. Celem tego programu jest zapewnienie, że firmy OEM, sprzedawcy leasingowi, resellerzy i inni sprzedają używane, "odnowione" komputery z prawidłowo licencjonowanym systemem operacyjnym.

Rynek używanych komputerów rozwija się bardzo szybko, jeśli nie szybciej, niż rynek nowych pecetów - zauważa Hani Shakeel, Senior Product Manager w zespole Windows Genuine Product Marketing Microsoftu. Sprzedawcy używanych komputerów zwykle instalują na nich takie oprogramowanie, na jakie komputer posiada licencję. Często jednak dowód licencji (np. nalepka certyfikatu autentyczności) lub potwierdzenie zakupu są po latach trudne do znalezienia. Wtedy resellerzy sprzedają peceta bez systemu - to zaś oznacza, że klient może zainstalować piracką kopię Windows albo np. Linuksa.

Tu właśnie pojawia się miejsce dla inicjatywy MAR. Jest ona rozszerzeniem istniejącego już programu, dotychczas umożliwiającego uzyskiwanie tanich licencji na używane komputery sprzedawane wyłącznie szkołom, fundacjom czy innym organizacjom o charakterze non-profit. Teraz program jest otwarty dla wszystkich firm OEM na świecie i innych resellerów w Ameryce Północnej. W przyszłości planowane jest udostępnienie programu MAR dla pozostałych kontynentów. Uczestnicy programu nie muszą płacić żadnych opłat członkowskich i, co ciekawe, wcale nie muszą zobowiązywać się do sprzedaży jedynie komputerów z systemem Windows. Nie wiadomo natomiast, ile kosztuje ich licencja na Windows XP Home albo Professional w wersji na używane komputery - bo takie będą preinstalowane przez partnerów zrzeszonych w programie.

© dobreprogramy