Microsoft może słono zapłacić za Windows Vista Capable

Strona główna Aktualności

O autorze

O programie Windows Vista Capable certyfikującym komputery gotowe do pracy z systemem Windows Vista słyszał chyba każdy, o zbiorowym procesie przeciwko Microsoftowi w tej sprawie również było bardzo głośno. Okazuje się, że całe to zamieszanie może kosztować Microsoft miliardy dolarów, kilka razy więcej niż sądzono.

Przypomnijmy, że według milionów klientów wymagania do uzyskania certyfikatu Windows Vista Capable były mocno zaniżone, przez co byli oni wprowadzani w błąd podczas zakupu komputera. Szacuje się, że zysk Microsoftu w związku z tą kontrowersyjną kampanią marketingową wyniósł około 1,5 mld dolarów i do tej pory sądzono, że w razie przegranego procesu takie odszkodowanie (plus koszty sądowe) firma będzie musiała zapłacić poszkodowanym klientom.

Teraz jednak pojawiły się nowe informacje - biegły sądowy Keith Leffler z University of Washington oszacował, że by uaktualnić sprzedane jako Capable komputery tak, by dobrze funkcjonowały z edycjami Premium trzeba poświęcić od 3,08 mld do aż 8,52 mld dolarów. Najczęściej takie uaktualnienie wiązałoby się z dokupieniem pamięci RAM i wymianą karty graficznej.

Kluczowa jest teraz odpowiedź na pytanie - czy Microsoft celowo zaniżył wymagania do uzyskania podstawowego certyfikatu, czy po prostu klienci nie rozróżnili prawidłowo oznaczenia Windows Vista Capable od Windows Vista Premium Ready. Wszystko zależy od decyzji sędzi Marshy Pechman - jeśli ostatecznie zdecyduje, że Microsoft wprowadził klientów w błąd, może wykorzystać oszacowanie biegłych podczas wyznaczania wysokości odszkodowania. W efekcie cały program marketingowy Windows Vista Capable może kosztować Microsoft kilka razy więcej, niż na nim zarobił...

© dobreprogramy