Microsoft naciska na Google w sprawie retencji danych

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft poinformował Komisję Europejską, że jest w stanie ograniczyć czas przechowywania danych dotyczących wyszukiwań użytkowników korzystających z Windows Live Search do 6 miesięcy.

Właśnie pół roku to okres proponowany przez administrację Unii Europejskiej. Po tym czasie dane, według Komisji, powinny być anonimizowane - czyli przetwarzane w taki sposób, by nie zawierały adresów IP użytkowników. Microsoft jednak wstrzymuje się z wdrożeniem nowych zasad do momentu, gdy... na podobne zmiany zgodzi się jego największy konkurent na rynku wyszukiwania, Google. W przeciwnym wypadku Microsoft sam osłabiłby swoje możliwości względem rywala.

Przypomnijmy, że Google we wrześniu tego roku pod naciskiem Unii Europejskiej zmienił swoją politykę w sprawie czasu retencji danych użytkowników i skrócił okres przechowywania do 9 miesięcy. Zalecenie Unii Europejskiej w sprawie czasu przechowywania danych użytkowników pojawiło się natomiast jeszcze w kwietniu. Od tamtej pory żadna firma nie zgłosiła chęci, by się do niego zastosować. Microsoft jest pierwszą, ale póki co deklaruje jedynie gotowość - czy faktycznie czas ten zostanie skrócony okaże się dopiero wtedy, gdy Google odpowie Microsoftowi i zgodzi się na podobny krok.

© dobreprogramy