Microsoft – najważniejszy producent aplikacji dla Samsunga Galaxy S6

Strona główna Aktualności

O autorze

Nie można odmówić Samsungowi tego, że robi dobry sprzęt. Czy jednak robi dobre oprogramowanie? Tu znajdziemy wielu malkontentów. Ani samodzielnie rozwijane przez koreańską firmę bada OS (o którym mało kto już pamięta) jak i współczesny Tizen nie spotkały się ze zbyt ciepłym odbiorem, ani też systemowe oprogramowanie dla smartfonów z Androidem nie spotyka się z pochwałami. Jest wręcz przeciwnie – krytykuje się powolność działania nakładki TouchWiz i ilość domyślnie instalowanego crapware. Może więc lepiej by było, gdyby Samsung przestał się zajmować oprogramowaniem – i oddał to w ręce firmy trzeciej… na przykład Microsoftu?

Pracując nad Galaxy S6, koreańska firma obiecywała znaczne przyspieszenie działania systemu, tak że miał dorównywać „nagiemu” Androidowi instalowanemu na smartfonach i tabletach Nexus. Można było usłyszeć też o zamiarach rezygnacji ze zbytecznego oprogramowania, tak by użytkownik dostawał urządzenie z minimalną liczbą preinstalowanych aplikacji, a to czego mu faktycznie potrzeba, mógł sobie łatwo doinstalować ze sklepu Galaxy Apps. Okazuje się jednak, że zapowiedziane zmiany idą znacznie dalej, i to w stronę, której raczej nikt się nie spodziewał.

Z informacji ujawnionych przez anonimowych informatorów bloga SamMobile, wynika że na flagowcach Galaxy S6 preinstalowane będą liczne aplikacje Microsoftu. Znajdziemy wśród nich m.in. Skype, OneNote, OneDrive i Office Mobile z darmową roczną subskrypcją na Office 365. Ma to być efekt niedawno podpisanego porozumienia licencyjnego między obiema firmami. Koreańczycy ze swojej strony mają najwyraźniej pomóc w zaprezentowaniu internetowych usług Microsoftu dla urządzeń mobilnych szerszemu kręgowi odbiorców, w wielu krajach przecież nawet nieświadomych, że coś takiego jak Windows Phone w ogóle istnieje.

Udało się też pozyskać pewne informacje na temat zmian w interfejsie TouchWiz. Powinniśmy się spodziewać nowej, inspirowanej iPhonem klawiatury ekranowej, świeżej aplikacji telefonu, nowych skórek, bardziej kolorowych aplikacji, trzech form siatki w szufladzie z aplikacjami, usunięcia opcji pierścieniowego sklejenia ekranów w liście aplikacji. Do tego oczywiście sporo optymalizacji wydajności, zarówno realnych, jak i czysto psychologicznych, uzyskiwanych poprzez sztuczki z animacjami.

Na więcej przyjdzie raczej czekać do 1 marca, kiedy to Samsung oficjalnie zaprezentuje swój nowy flagowy model z serii Galaxy. Już mniej więcej wiemy, jak może on wyglądać, ale na pewno koreański producent zostawił sobie coś ciekawego w rękawie. Trudno bowiem uwierzyć, by te wszystkie wycieki były czymś innym, jak tylko kontrolowaną przez firmę kampanią PR-ową, pozwalającą „nakręcić” atmosferę przed właściwym terminem premiery.

© dobreprogramy
s