Microsoft naprawia blokowanie autoodtwarzania

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft wydał ponownie poprawkę, która poprawia skuteczność blokowania funkcji autoodtwarzania. Tym razem instaluje się ona automatycznie.

Choć była opisana jako niezwiązana z bezpieczeństwem, dotyczy go w znacznym stopniu. To właśnie przez funkcję automatycznego odtwarzania rozprzestrzenia się ostatnio wiele wirusów wykorzystujących pendrive'y. Można ją było wyłączyć modyfikując klucze NoDriveTypeAutoRun i NoDriveAutoRun w rejestrze. Niestety blokada nie była całkowita. Choć uruchomienie nie następowało automatycznie po włożeniu płytki lub pendrive'a, to następowało ono po dwukrotnym kliknięciu na ikonce napędu. Pomimo więc wyłączenia autoodtwarzania trzeba było klikać napęd prawym przyciskiem myszy i otwierać go z menu kontekstowego lub też stosować inne sztuczki, np. wpis w kluczu IniFileMapping.

Poprawka została oryginalnie opisana w artykule KB953252 w maju 2008 roku. Teraz Microsoft opisał ją ponownie w poradniku bezpieczeństwa o numerze 967940 i wydał pod nowym numerkiem 967715 jako aktualizacja automatyczna. Omawiana poprawka nie jest dostępna dla systemów Vista i 2008 gdyż weszła w skład biuletynu bezpieczeństwa MS08-038.

© dobreprogramy