reklama

Microsoft naruszył GPL?

Strona główna Aktualności

O autorze

Stephen Hemminger, pracujący w firmie Vyatta oraz dostarczający kod dla jądra Linuksa zauważył, że sterownik sieciowy w Microsoft Hyper-V używa otwartych komponentów objętych licencją GPL. Zostały one statycznie zlinkowane z zamkniętymi binariami, na co GPL nie zezwala. Hemminger skontaktował się więc z Gregiem Kroah-Hartmanem, pracownikiem Novella oraz kierującym Linux Driver Project. Sprawy jednak nie nagłaśniano aż do momentu gdy kilka dni temu Microsoft opublikował kod źródłowy zamkniętych wcześniej binariów. Kroah-Hartmanem stwierdził wtedy, że jest możliwe, iż Microsoft został zmuszony do otwarcia kodu sterownika aby nie naruszać GPL.

W odpowiedzi na te kontrowersje pracownik Microsoftu, Sam Ramji, odpowiedzialny m.in. za Open Source zaprzeczył, jakoby decyzja Microsoftu była związana z naruszeniem GPLv2. Oświadczył, że wybrano tę licencję ponieważ była najbardziej odpowiednia dla społeczności. Ponadto Microsoft współpracował ściśle z Gregiem Kroah-Hartmanem, który wyjaśniał zasady współpracy w społecznościach Open Source oraz licencjonowanie.

Trudno w tej chwili ocenić jak było naprawdę, Microsoft zapewne nie poda dokładniejszych okoliczności wydania kodu sterowników dla Linuksa. Można jednak przypuszczać, że jeśli faktycznie nie był to "wypadek przy pracy", jak chce przekonać nas Microsoft, wówczas w przyszłości powinny się ukazać kolejne kawałki kodu przekazywane przez korporację na rzecz Linuksa.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama