Microsoft nie złoży apelacji w sprawie antymonopolowej

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft zdecydował ostatecznie, że nie będzie składał do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości odwołania od wyroku w głośnej, toczącej się od lat sprawie antymonopolowej rozpoczętej przez Komisję Europejską.

Przypomnijmy, że we wrześniu korporacja przegrała proces apelacyjny, co oznaczało podtrzymanie rekordowej kary 497 milionów euro (plus odsetki) z 2004 roku, nakazu sprzedawania systemu Windows XP w wersi N, bez odtwarzacza Windows Media Player oraz obowiązku licencjonowania firmom trzecim protokołów używanych w produktach serwerowych Microsoftu. Później za zwłokę i niedostosowanie się do nakazu w 2006 roku komisja nałożyła dodatkową karę w wysokości 280 milionów euro.

Neelie Kroes, komisarz ds. konkurencji uznała równocześnie, że Microsoft wreszcie spełnił wszystkie nakazy Komisji. Nie ma powodu, by nakładać jakiekolwiek kolejne kary za niedostosowanie się do naszych ustaleń - mówiła. Nie wyklucza jednak sankcji za ewentualne nowe, budzące wątpliwości Komisji działania po roku 2006.

Na koniec Kroes dodała, że w trakcie całej sprawy wielokrotnie prowadziła osobiste rozmowy z dyrektorem zarządzającym (CEO) Microsoftu Stevenem Ballmerem, w tym raz podczas obiadu niedaleko Rotterdamu, gdzie mieszka komisarz. Ja płaciłam - zapewniła.

© dobreprogramy