Microsoft nowym sponsorem Open Source Census

Strona główna Aktualności

O autorze

Open Source Census to projekt, którego celem jest zbieranie danych dotyczących wykorzystania oprogramowania open-source przez firmy dobrowolnie biorące udział w badaniu. Sponsorami Open Source Census są producenci i dystrybutorzy oprogramowania Open Source, między innymi OpenLogic (założyciel projektu), ActiveState, CollabNet, EnterpriseDB czy Unisys. Wśród partnerów znalazła się także firma analityczna IDC. Od wczoraj projekt ma jednak jeszcze jednego sponsora - Microsoft.

Idea funkcjonowania projektu polega na zgodzie na instalację usługi, która będzie przesyłać okresowe, anonimowe raporty zawierające dane dotyczące zainstalowanego oprogramowania Open Source. Korzyści z takiego rozwiązania odnoszą same uczestniczące w projekcie firmy, bo mogą samodzielnie przeanalizować zebrane dane i porównać je z innymi przedsiębiorstwami o zbliżonym profilu działalności.

Dlaczego więc Microsoft postanowił zainwestować w Open Source Census? Można sądzić, że zainwestował niemało, bo jest jedynym platynowym sponsorem. Nasi klienci, partnerzy i programiści pracują w coraz bardziej heterogenicznych środowiskach, więc nasz udział w projektach takich jak Open Source Census jest odpowiedni biorąc pod uwagę ekosystem, w którym funkcjonujemy - uzasadniał Sam Ramji, szef zespołu Open Source w firmie Microsoft.

Interoperacyjność i wsparcie klientów to jedno, ale jest też druga strona medalu - niektórzy obserwatorzy uważają, że Microsoft jest zwyczajnie zainteresowany danymi o użyciu Open Source w firmach biorących udział w projekcie. Oprócz oprogramowania na Linuksie zbierane są także dane o systemach Windows, co może pozwolić Microsoftowi sprawdzić, gdzie traci na rzecz wolnego oprogramowania i gdzie musi zaatakować, by przekonać firmy do swoich produktów.

© dobreprogramy