Microsoft o licencjonowaniu Windows Server 2012

Microsoft o licencjonowaniu Windows Server 2012

Wojciech Kowasz
06.07.2012 11:33

Sporo dowiedzieliśmy się już o licencjonowaniu i dostępnych edycjach systemu Windows 8, ale jak dotąd nie pojawiły się jeszcze praktycznie żadne oficjalne informacje na temat serwerowego systemu Windows Server 2012, który zadebiutuje równolegle z Windows 8. Wreszcie Microsoft ujawnia, jakich zmian możemy się spodziewać.

Na rynku będą funkcjonować tylko cztery edycje Windows Server 2012, znacznie mniej niż dwanaście edycji Windows Server 2008 R2. Pierwsza z nich, Foundation, podobnie jak wcześniej, przeznaczona będzie dla najmniejszych firm posiadających do 15 użytkowników i dostępna będzie wyłącznie w kanale OEM. Licencjonowanie odbywać się będzie per serwer. Druga edycja, Essentials, to odpowiednik wcześniejszego Small Business Server — propozycja dla nieco większych firm, ale nadal zawierająca wiele uproszczeń (między innymi prostszy interfejs, integracja z chmurą Microsoftu). Koszt edycji Essentials ograniczonej do 25 użytkowników ma wynieść 425 dolarów za serwer. Zarówno edycja Foundation, jak i Essentials nie będzie zawierać praw do wirtualizacji — podobnie zresztą jak dzisiaj.

Poważne zmiany zaczynają się wraz z „pełnoprawnymi” edycjami Standard oraz Datacenter. Ta pierwsza będzie zawierać prawo do wirtualizacji nie jednej, a dwóch instancji systemu. Datacenter nadal pozwalać będzie na wirtualizowanie nieograniczonej liczby systemów na licencjonowanym sprzęcie. Co najciekawsze jednak, zarówno edycja Standard, jak i Datacenter licencjonowana będzie per procesor, a nie jak dzisiaj — per serwer. Jedna licencja pokryje dwa fizyczne procesory, a więc koszt edycji Standard dla dwuprocesorowego serwera wyniesie 882 dolary, a Datacenter — 4809 dolarów. Naturalnie nadal wymagane będą licencje CAL. Wszystkie podane wyżej ceny dotyczą licencji w ramach podstawowego programu licencjonowania Open No Level.

Jak nietrudno się zorientować, z rynku zniknie edycja Enterprise. Dobra wiadomość jest jednak taka, że Windows Server 2012 Standard będzie posiadał pełną funkcjonalność edycji Datacenter, czyli także na przykład usługi klastrowania, BranchCache, ADFS czy zaawansowane usługi certyfikacyjne. Płacić będziemy więc tylko za rozszerzone prawa do wirtualizacji. Dodatkowo wersja 2012 obejmuje prawo do downgrade'u: z edycji Datacenter do dowolnej wcześniejszej edycji, z edycji Standard do edycji Standard lub Enterprise.

Sporą ciekawostką licencyjną jest fakt, że z rynku całkowicie zniknie edycja Web, która była szczególnie uwielbiana przez hosterów. Nie wymagała ona bowiem drogich licencji dostępowych CAL dla potencjalnie ogromnej liczby użytkowników w Internecie. Microsoft jednak odpowiada na obawy związane z likwidacją edycji Web: licencja wersji 2012 przewiduje zniesienie obowiązku posiadania CALi w scenariuszach, gdzie system wykorzystywany jest wyłącznie jako serwer webowy. Jednocześnie jednak będziemy mieli do dyspozycji pełną funkcjonalność systemu — dotąd edycja Web była mocno ograniczona. Z oferty Microsoftu zniknie także Windows Home Server, którego unikatowa funkcjonalność ma zostać wcielona w Windows Server 2012 Essentials.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)