reklama

Microsoft o prywatności w Internet Explorerze 8

Strona główna Aktualności

O autorze

W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje o trybie prywatności, który miałby się pojawić w ósmej wersji przeglądarki Internet Explorer. Bazowały one na wnioskach patentowych, które złożył Microsoft. Teraz korporacja postanowiła przekazać trochę informacji oficjalnie.

Prywatności poświęcono dwa wpisy na blogu grupy produktowej Internet Explorera. Pierwszy w dużej części skupia się na fakcie, że obecnie bardzo dużo stron internetowych jest połączeniem treści z różnych serwerów, często zupełnie ze sobą niezwiązanych. Chodzi tu m.in. o reklamy ale także inne elementy, np. skrypty analizujące wędrówkę użytkownika po stronach. Pojawia się więc tutaj spore zagrożenie dla prywatności. Użytkownik do końca nie wie z jakimi serwerami łączy się jego przeglądarka i jakie dane są przechowywane.

Drugi wpis dotyczy samego IE8. Zmiany w nim wprowadzone mają ułatwić zachowanie prywatności. Kasować ślady przeglądania stron w IE można było zawsze ale nie było to zbyt wygodne ani elastyczne. Funkcja InPrivateT Browsing jest specjalnym trybem pracy przeglądarki, w którym nie są zapisywane nowe ciasteczka, nie są dodawane nowe wpisy do historii a tymczasowe pliki są usuwane przy zamykaniu. Ponadto nie są zachowywane takie informacje jak hasła, dane z formularzy, wpisywane adresy, zapytania wpisywane do pola wyszukiwania oraz odwiedzane linki.

W IE7 wprowadzono funkcję czyszczenia historii przeglądania. Problem z nią polega na tym, że kasuje ona dane ze wszystkich witryn. W Internet Explorerze 8 pojawi się opcja niekasowania danych należących do stron, do których linki znajdują się w ulubionych. Inną przydatną opcją jest automatyczne kasowanie śladów przeglądania przy zamykaniu przeglądarki.

Funkcją zabezpieczającą przed zbieraniem danych o użytkowniku przez strony internetowe jest InPrivate Blocking. Działa analogicznie jak pluginy antyreklamowe blokując ściąganie określonych plików. Użytkownik może stworzyć listę adresów plików o których wie, że ich pobranie daje stronie internetowej informacje o jego poczynaniach w sieci. Prawdę mówiąc listę tę równie dobrze można wykorzystać do blokowania reklam czy innych niechcianych elementów stron. Usługą dodatkową do InPrivate Blocking jest funkcja InPrivate Subscriptions pozwalająca automatycznie pobierać blacklisty. Dostawcę czarnej listy będzie można wybrać podobnie jak teraz definiuje się wyszukiwarkę dla pola wyszukiwania. Listy będą dostarczane przez mechanizm RSS.

W serwisie Channel9 zamieszczono trwający 38 minut wywiad, w którym pracownicy Microsoftu opowiadają o kwestiach prywatności w Internet Explorerze 8.

Funkcje prywatności pojawią się już niedługo, w drugiej becie Internet Explorera 8. Wersja finalna IE8 jest planowana na listopad. Grupa produktowa zakończyła prace nad "wnętrznościami" przeglądarki, w tym takimi kwestami jak zgodność ze standardami. Obecnie skupia się na funkcjonalności bezpośrednio widocznej dla użytkownika.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama