Microsoft ochroni nasze dane przed amerykańskim wywiadem w nowym centrum danych

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft otworzy kolejne centra danych w Europie, by europejscy klienci mogli ukryć swoje dane przed amerykańskimi służbami wywiadowczymi. Nowe centra w Niemczech zaczną działać pod koniec 2016 roku i będą zarządzane przez Deutsche Telekom.

Działania te są elementem sporu o dostęp do danych pomiędzy amerykańskimi przedsiębiorstwami a rządem. Największe firmy, takie jak Google i Microsoft, starają się zabezpieczyć dane swoich użytkowników i spełnić wymagania Unii Europejskiej po ujawnieniu informacji o praktykach wywiadu przez Edwarda Snowdena.

Z drugiej strony, każdy kij ma dwa końce. Niemieckie przepisy ochrony danych osobowych są bardzo restrykcyjne, co jest korzystne dla użytkowników, ale niekoniecznie dla samego Microsoftu. Powierzenie kontroli nad danymi Niemcom może spowodować, że każde zapytanie o informację będzie się wiązało dla firmy z wymogiem uzyskania zgody od niemieckich władz. Microsoft ogłosił także, że ma w planach otwarcie swoich centrów danych również w Wielkiej Brytanii. W tym kraju przepisy nie są aż tak surowe jak w Niemczech.

Firma z Redmond działając w ten sposób upodabnia swoją politykę ochrony danych osobowych do tego, co robi Apple, gdzie nawet pracownicy nie mają do nich dostępu. Niestety nasze dane nigdy nie będą w pełni poufne. W Europie wciąż działa wiele lokalnych agencji wywiadowczych, które współpracują z Amerykanami.

Jeśli decyzja Microsoftu o budowie centrów danych w Europie okaże się trafna, w jego ślady mogą pójść inni światowi liderzy IT, na przykład Google i Amazon. W zeszłym miesiącu Europejski Trybunał Sprawiedliwości zezwolił amerykańskim przedsiębiorstwom na wymianę danych między Europą a Stanami. Traktat ten, znany jako Safe Harbor wciąż jest na etapie ponownych negocjacji.

© dobreprogramy
s