reklama

Microsoft odpowiada na zarzuty związane z ODF w Office 2007 SP2

Strona główna Aktualności

O autorze

Kilka dni temu Rob Weir zajmujący się w IBM standardem ODF przeprowadził testy z których wynikało, że obsługa tego standardu w Office 2007 SP2 cechuje się słabą interoperacyjnością. Głównym problemem był eksport w Excelu. Po zapisaniu pliku w formacie ODF okazywało się, że komórki gubiły formuły, zawierały tylko końcowe wartości.

Microsoft odniósł się do tych zarzutów stwierdzając, że ODF 1.0 ani 1.1 nie definiują jak mają być zapisywane formuły. Zależy to więc od aplikacji. Microsoft zdecydował w tej sytuacji, że nie będzie zapisywać formuł gdyż niektóre aplikacje nie byłyby w stanie ich odczytać, przykładem jest tutaj IBM Lotus Symphony. Aby formuły działały poprawnie Excel 2007 SP2 musiałby je różnie zapisywać dla różnych aplikacji, co pociągałoby w chwili zapisu do ODF konieczność pytania użytkownika w jakim programie będzie potem ten plik otwierać.

Rozwiązaniem problemów będzie ODF 1.2 zawierający specyfikację Open Formula. Żadne z nich nie jest jednak w chwili obecnej oficjalnym standardem. Microsoft czeka więc aż prace nad nimi zostaną ukończone.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama