reklama

Microsoft ogłasza wyniki finansowe i zwalnia pracowników

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Microsoft ogłosił wyniki finansowe za drugi kwartał roku finansowego 2008/2009 (który, przypomnijmy, rozpoczyna się w korporacji 1 lipca). Wyniki zgodnie z przewidywaniami okazały się dość kiepskie, a wraz z nimi firma poinformowała o planowanych zwolnieniach.

Microsoft w drugim kwartale zanotował przychód na poziomie 16,63 mld dolarów, co stanowi zaledwie 2% wzrostu w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Zysk z działalności operacyjnej, zysk netto i rozwodniony zysk na akcję to odpowiednio 5,94 mld (-8%), 4,17 mld (-11%) i 0,47 dolara (-6%). Znacząco spadły przychody w dziale klienckim - o 8%, co było podyktowane ogólnoświatowym spadkiem popytu na komputery i ekspansją tanich netbooków. Mocno trzymał się jednak dział serwerowy, który zanotował wzrost przychodów o 15%. Nawet dział rozrywki i urządzeń odpowiedzialny m.in. za Xboksa może poszczycić się wzrostem o 3% - wcześniej dział ten generował raczej same straty.

Nienajlepsze wyniki finansowe zostały ogłoszone razem z planami zwolnień pracowników. Microsoft zapowiedział, że w ciągu najbliższych 18 miesięcy zwolni 5 tysięcy spośród blisko 95 tysięcy pracowników. Już dzisiaj zwolnienia objęły 1400 osób. Microsoft planuje oszczędzić w ten sposób 1,5 mld dolarów rocznie.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama