Microsoft opatentuje RSS?

Strona główna Aktualności

O autorze

Po ustawowym 18-miesięcznym okresie poufności ujawniono dwa interesujące wnioski patentowe złożone w Stanach Zjednoczonych przez Microsoft Corporation. Patenty dotyczą integracji czytnika RSS w przeglądarce internetowej oraz samego systemu RSS jako usługi. Z dat wynika, że zostały one złożone w czerwcu 2005, krótko po tym, jak korporacja publicznie podała do wiadomości, że zamierza zaimplementować czytnik RSS w nowej wersji Internet Explorer 7.

Jak nietrudno się domyślić, informacja wywołała powszechna oburzenie, zwłaszcza wśród osób ze społeczności bezpośrednio pracujących nad tą technologią. Dave Winer uważający się za jedną z głównych osób wnoszących swój wkład pracy w RSS tak wyraża swoje obawy: Przypuszczalnie każą nam płacić za używanie RSS - wszyscy, którzy mają coś wspólnego z sukcesem RSS powinni to potępić - pisał na swoim blogu.

Microsoft oficjalnie nie komentuje sprawy, ale nieoficjalne głosy wewnątrz korporacji sugerują uspokoić emocje. Don Dodge z Emerging Business Team w Microsoft napisał na swojej prywatnej stronie, że nie ma powodu do obaw - firma z Redmond nie ma bowiem zamiaru egzekwować patentów ani pobierać opłat. Microsoft chce chronić się przed trollami patentowymi - pisze. Nie chcemy udawać, że to my wynaleźliśmy RSS, tylko chronić się przed firmami nie mającymi nic innego do roboty jak pozywać duże korporacje korzystając z luk patentowych.

© dobreprogramy
s