Microsoft oskarżony przez plemię Mapuche

Strona główna Aktualności

O autorze

To nie żart - w sądzie w Santiago w południowo-amerykańskim Chile został już złożony pozew przeciwko Microsoft. Korporację zaskarżyło lokalne plemię Mapuche. Pozew dotyczy bezprawnego zdaniem skarżących przetłumaczenia systemu Windows Vista na używany przez ponad 400 tysięcy Chilijczyków język plemienia Mapuche - Mapuzugun. Liderzy argumetują, że Microsoft nie uzgodnił z nimi tego tłumaczenia, w związku z tym czują się pokrzywdzeni.

Microsoft odmawia komentarza tłumacząc, że nie może wydać oświadczenia dopóki sprawa na dobre się nie rozpocznie. Wcześniej jednak podczas jednej z konferencji zapewniał, że przetłumaczenie Windows na język Mapuzugun miało na celu pomoc tym ludziom wejść w erę cyfrową i otworzyć dla reszty świata okno na bogactwa ich kultury. Mapuche jednak nie ustępują i zapowiadają otwarcie, że w przypadku przegranej skierują sprawę do Sądu Najwyższego, a w razie dalszego niepowodzenia - nawet do Trybunału Praw Człowieka.

Rodzi się od razu pytanie - czy język można sobie przywłaszczyć i rościć do niego prawa? Nie bardzo wiadomo też, do czego dążą Mapuche. Z jednej strony występują do sądu z powodu rzekomo bezprawnego wykorzystania ich języka, z drugiej zaś apelują do władz Chile aby wprowadzić język Mapuzugun jako urzędowy, jak mówią w obawie przed jego zatraceniem. Czy to przypadkiem nie jest pewna niekonsekwencja?...

© dobreprogramy
s