Microsoft ostrzega przed używaniem Safari

Strona główna Aktualności

O autorze

Specjaliści ds. bezpieczeństwa w Microsoft, ostrzegają użytkowników Windows przed używaniem przeglądarki Safari, powołując się na występowanie poważnej luki w zabezpieczeniach, wskutek wykorzystania której może dojść do zaśmiecenia pulpitów użytkowników niechcianymi plikami wykonywalnymi EXE.

Luka może zostać użyta w wyniku wizyty na specjalnie spreparowanej witrynie WWW zawierającej złośliwy kod. Podczas ataku, użytkownik nie zostaje poinformowany żadnym monitem na temat podejmowanych przez przeglądarkę działań. Wynika to bowiem z domyślnych ustawień przeglądarki w kwestii pobierania plików oraz sposobu obsługi przez Windows plików wykonywalnych. Co więcej, do ataku może dojść także nawet w przypadku bezpiecznych witryn, zawierających tzw. złośliwe iframe'y. Microsoft radzi, do czasu wydania przez którąś z korporacji stosownej poprawki, tymczasowego zaprzestania używania przeglądarki. Warto przy tym zaznaczyć, że już dwa tygodnie temu znany amerykański haker, Nitesh Dhanjani, zauważył, że Safari nie wyświetla żadnych komunikatów z pytaniem o pobranie wybranych typów plików.

Apple nie uważa luki za niecierpiącej zwłoki. Jeden z pracowników giganta napisał do Dhanjaniego, że firma dołączy usterkę do listy oczekujących na poprawę, nie wiadomo jednak kiedy to się ma stać. Użytkownicy Windows, którzy nie chcą rezygnować z Safari, powinni dokonać zmiany domyślnego katalogu, w którym zapisywane są ściągane z internetu pliki. W tym celu należy z menu "Edit" wybrać "Preferences", po czym wskazać inny niż Pulpit katalog pod pozycją "Save Dowonloaded Files to".

© dobreprogramy