Microsoft planuje kolejne wersje Windows Mobile

Strona główna Aktualności

O autorze

Serwis Gizmodo.com postanowił podzielić się ze światem informacjami, jakie uzyskał od Microsoftu w sprawie kolejnych wersji systemów przeznaczonych na różnego rodzaju urządzenia mobilne - Windows Mobile 7 oraz 8. Systemy te oczekiwane są z utęsknieniem, gdyż według sporej części użytkowników obecny Windows Mobile 6 wydany w lutym choć ma sporo funkcji, nie spełnia podstawowych oczekiwań.

Odwieczną bolączką systemów mobilnych Microsoftu była wielozadaniowość, a praktycznie jej brak. Co prawda na urządzeniach PocketPC czy smartfonach da się uruchomić jednocześnie wiele programów, ale bardzo trudno jest przełączyć się pomiędzy nimi - nie ma paska zadań, wszystko pracuje na pełnym ekranie, więc aby wrócić do jakiegoś uruchomionego programu trzeba zagłębić się w opcje systemowe.

Drugą sprawą jest zamykanie programu - kliknięcie w krzyżyk wcale nie oznacza, że program został zakończony. Tak naprawdę cały czas jest uruchomiony, tylko go nie widać. Można go zamknąć tylko w opcjach systemowych. Użytkownicy narzekają też na niewygodny interfejs wybierania numeru na smartfonach, a także na niespójności w obsłudze wynikające z różnych zastosowań urządzeń przenośnych. Niewygodne i mało praktyczne jest również korzystanie z wbudowanej przeglądarki Pocket Internet Explorer.

Pojawiło się jednak "światełko w tunelu" - Microsoft przyjął te wszystkie zarzuty do wiadomości i zamierza poważnie wziąć się do pracy tak, aby w już w przyszłej wersji 7, a także w kolejnej 8 rozwiązać te wszystkie problemy i nie tylko. Derek Snyder, product manager Windows Mobile przyznaje, że zespół za bardzo skupił się na klientach biznesowych i zaawansowanych funkcjach, a zapomniał o codziennych potrzebach wszystkich użytkowników. W następnej wersji przeglądarka ma więc dorównać tej, jaką spotkać można w urządzeniach iPhone, ma obsługiwać funkcje typu skalowanie, rozszerzone mają być też możliwości multimedialne systemu. Microsoft skupi się też na poprawieniem przejrzystości i funkcjonalności interfejsu.

Prawdziwa rewolucja ma jednak nastąpić dopiero wraz z Windows Mobile 8. Ten projekt, w przeciwieństwie do poprzednika będzie rozpoczęty kompletnie od zera, dzięki czemu być może łatwiej będzie się pozbyć wszystkich przeszkadzających naleciałości z przeszłości. Póki co nie ma jednak tylu szczegółów na ten temat - wiadomo tylko, że interfejs będzie całkowicie inny, niż obecnie. Jednym słowem - warto poczekać.

© dobreprogramy

Komentarze