Microsoft podał datę premiery i cennik Azure

Strona główna Aktualności

O autorze

Znamy już szczegóły dotyczące daty wydania oraz ceny użytkowania Azure - platformy usług rozpowszechnianej w formie cloud computing. Firma zamierza udostępnić swój projekt jeszcze w tym roku.

O planach stworzenia przez Microsoft platformy Azure informowaliśmy pod koniec października zeszłego roku podczas Professional Developers Conference. Tego typu system ma pozwolić na tworzenie i użytkowanie programów i usług na zewnętrznej platformie. Plusem takiego rozwiązanie jest przede wszystkim ominięcie instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika przez co nie wykorzystuje się jego mocy obliczeniowej. Oprogramowanie to jest ponadto cały czas dostępne na zewnętrznych serwerach co poprawia użyteczność i w zamierzeniu także bezpieczeństwo przechowywanych danych. Jak donosi CNET, Microsoft zapewnia niezawodność w działaniu Azure rzędu 99,95%. Bezpieczeństwo zgromadzonych danych firma ocenia natomiast na 99.9%.

Dziś Microsoft podał do wiadomości przewidywaną datę wydania Azure oraz koszty jego użytkowania. System ma mieć swoją premierę na tegorocznym Professional Developers Conference, który odbędzie się w dniach 17-20 listopada. W zależności od wykorzystania Azure jego użytkownik rozliczany będzie na różne sposoby. Za godzinę użytkowania systemu operacyjnego pobierana będzie opłata w wysokości 0.12 dolara. Za każdy wykorzystany na dane gigabajt przestrzeni użytkownik płacić będzie 15 centów miesięcznie. Azure SQL dostępny będzie w planie standardowym za 9.99 dolara miesięcznie (baza o pojemności 1GB) oraz w edycji biznesowej za 99.99 dolarów za miesiąc (do dyspozycji baza 10GB). Zgodnie z informacjami z oficjalnego bloga Azure w Polsce platforma będzie dostępna od marca 2010.

Po szczegóły na temat działania Azure zapraszamy na oficjalną stronę projektu.

© dobreprogramy