Microsoft podnosi ceny c.d.

Strona główna Aktualności

O autorze

Kilka dni temu donosiliśmy o planowanej przez Microsoft podwyżce cen licencji grupowych na oprogramowanie w polskich wersjach językowych. Okazuje się, że podwyżka dotknie także oprogramowania w wersjach pudełkowych, jedynie ceny produktów w wersjach OEM pozostaną bez zmian.

Pierwszy sygnał, że ceny wzrosną, pojawił się 22 maja. To właśnie wtedy, w jednym z kolejnych newsletterów rozsyłanych do partnerów firmy, znalazła się krótka informacja o planowanej od 1 lipca br. podwyżce cen licencji grupowych na oprogramowanie w polskich wersjach językowych. We wczorajszym newsletterze, oznaczonym jako "pilne", przeczytać można jednak, że od 1 lipca wzrosną nie tylko ceny licencji ale także wersji pudełkowych, wszystkich polskojęzycznych produktów firmy Microsoft. Ceny wersji OEM mają pozostać bez zmian. Potwierdzono też, że nowe ceny zostaną podane w pierwszych dniach czerwca. Oficjalny komunikat prasowy w tej sprawie nie został, jak dotąd, wydany.

Microsoft uzasadnia podwyżki koniecznością zrównania cen w poszczególnych krajach Unii Europejskiej (jak już pisaliśmy, proces ten rozpoczął się jeszcze w 2004 roku). W chwili obecnej polskojęzyczne wersje oprogramowania Microsoft są wyraźnie tańsze niż np. wersje anglojęzyczne sprzedawane w UE. W przypadku cieszącego się największą popularnością programu licencjonowania grupowego o nazwie Otwarta Licencja Microsoft (tzw. Open), licencje polskojęzyczne są na razie sprzedawane o około od 8 do 10% taniej od anglojęzycznych odpowiedników. W przypadku wersji pudełkowych ceny polskojęzycznych produktów są niższe o średnio 7%, poza Office 2007 dla Użytkowników Domowych, który sprzedawany jest aż o około 25% taniej od anglojęzycznego Office 2007 Home & Student (w tym konkretnym przypadku, polski oddział Microsoft wynegocjował z centralą korporacji specjalne warunki cenowe). Ceny - zarówno licencji, jak i "pudełek" - wzrosną najprawdopodobniej o ww. różnice. Jak się dowiedzieliśmy, jedynym wyjątkiem ma być wspomniany Office 2007 dla Użytkowników Domowych, którego cena zostanie co prawda podniesiona, jednak nie do poziomu wersji Home & Student, ale "tylko" o około 7%.

W tym wszystkim najbardziej zastanawiające jest to, że już teraz ceny polskojęzycznych produktów są dużo wyższe niż w Stanach Zjednoczonych (porównując z wersjami anglojęzycznymi). Po podwyżce cen dysproporcja ta stanie się jeszcze większa. Niestety, jak dotąd, nikt nie był nam w stanie wyjaśnić dlaczego tak się dzieje. Nieoficjalnie wiemy, że ceny ustalane są przez centralę korporacji i polski oddział tak naprawdę nie ma zbyt dużo do powiedzenia w tej kwestii.

© dobreprogramy