reklama

Microsoft pomoże Sambie

Strona główna Aktualności

O autorze

Zawarto umowę, na podstawie której Microsoft przekaże programistom Samby dokumentację swoich sieciowych protokołów pracy grupowej.

Programistów Samby reprezentowała organizacja Protocol Freedom Information Foundation, która podpisała umowę w ich imieniu. PFIF za udostępnienie dokumentacji zapłaci Microsoftowi jednokrotną kwotę w wysokości 10 000 dolarów. Ponadto Microsoft wyszczególni jakie rozwiązania podlegają jego patentom aby twórcy Samby nie naruszyli ich nieświadomie. Ważnym punktem umowy jest to, że pomimo iż Samba jest oprogramowaniem otwartym, to przekazanie jej dokumentacji nie oznacza automatycznie opublikowania protokołów dla każdego zainteresowanego. Programistów Samby będzie obowiązywała umowa Non-Disclosure Agreement i nie będą oni mogli przekazywać otrzymanych dokumentów dalej. Natomiast oczywiście napisany przez nich kod w oparciu o uzyskane specyfikacje będzie w pełni otwarty.

Podpisanie umowy ma swoje źródło w decyzji Komisji Europejskiej z 24 marca 2004, na mocy której nałożono na Microsoft karę w wysokości 280,5 miliona EUR za nieudostępnianie protokołów używanych przez Windows firmom trzecim. Microsoft złożył wniosek o apelację, ale został on odrzucony we wrześniu. Korporacja nie mogła w nieskończoność zwlekać z otwarciem dokumentacji. W końcu w marcu br. rozpoczęto spotkania z programistami Samby i teraz możemy obserwować ich finał. Sam Ramji dyrektor działu Open Source Software Lab w Microsofcie uważa, że dzięki umowie rozwój Samby nabierze tempa a interoperacyjność pomiędzy środowiskami Windows i UNIX/Linux będzie znacznie lepsza. Z kolei Jeremy Allison, współautor Samby jest zadowolony, że w końcu będzie miał wszystko czego potrzebuje. Żartuje też, że teraz w przypadku problemów z Sambą nie będzie można już wykręcać się brakiem dokumentacji.

Informacje od Microsoftu pozwolą zaimplementować m.in. obsługę Sever Message Block 2.0, który jest wykorzystywany przez Windows Vista.

Na stronach LinuxWorld można wysłuchać podcastu zawierającego wywiad ze wspomnianym Jeremym Allisonem. Programista Samby przekazuje tam wiele bardziej szczegółowych informacji na temat zawartego porozumienia.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić