Microsoft potwierdza wymagania systemowe Visty

Strona główna Aktualności

O autorze

Po wielu miesiącach podawania mało konkretnych, teoretycznych specyfikacji dotyczących wymagań sprzętowych nowego systemu Windows Vista, Microsoft opublikuje dziś szerszą informację na ten temat. Konfiguracja ma być podana w dwóch wersjach - komputera zdolnego do uruchomienia i pracy z Vistą (Vista-capable) oraz komputera zdolnego czerpać korzyści z wszystkich nowych funkcji (Premium Ready), włączając w to interfejs graficzny Aero.

Ten pierwszy, podstawowy komputer będzie musiał posiadać procesor z zegarem 800 MHz oraz 512 MB pamięci RAM. Karta graficzna powinna zaś być zgodna z DirectX 9. Mniej więcej takie wymagania rekomendowane były przez Microsoft już kilka miesięcy temu. Druga, optymalna konfiguracja zakłada posiadanie procesora minimum 1 GHz oraz 1 GB pamięci RAM. Co zaś tyczy się karty graficznej, podaje się tu wymóg 128 MB pamięci, jednak wielkość ta będzie wahać się w zależności od rozdzielczości i ilości monitorów - duże wymiary pulpitu na kilku ekranach będą prawdopodobnie bardziej wymagające, jeśli użytkownik zechce włączyć na nich obsługę Aero.

Program opisujący te dwa warianty - Vista-capable oraz Premium Ready - powstał w celu umożliwienia oznaczania nowych komputerów przez sprzedawców, ale także z myślą o istniejących użytkownikach, którzy mogą teraz zobaczyć jak spisze się ich stacja z nowym systemem. Microsoft ma jeszcze dziś udostępnić także narzędzie Upgrade Advisor, które wykona analizę bieżącego systemu i wskaże jego ewentualne słabe strony w kontekście instalacji Visty. Również sam system Windows Vista posiada w obecnej fazie beta podobne, wbudowane narzędzie.

© dobreprogramy
s