Microsoft powoli uwalnia Windows Home Server

Strona główna Aktualności

O autorze

Coraz więcej na świecie zaczyna się mówić o nowym produkcie przygotowywanym od jakiegoś czasu przez Microsoft - Windows Home Server, czyli specjalnym systemie operacyjnym zbudowanym na bazie Windows Server 2003 z dodatkiem narzędzi przydatnych w obsłudze dwóch lub więcej domowych komputerów. O planach wydania Windows Home Server pisaliśmy jeszcze w styczniu, zaś bardziej szczegółowo już po oficjalnej prezentacji.

Teraz Microsoft zapowiedział, że już niedługo wyda pakiet Software Development Kit (SDK) dla wszystkich programistów zainteresowanych tworzeniem rozwiązań pod Windows Home Server. Dotychczas SDK posiadała jedynie firma HP, pierwszy partner Microsoft w projekcie domowego serwera. Publiczne wydanie SDK oznacza, że w momencie premiery systemu, co ma nastąpić jeszcze w tym roku, użytkownicy będa najprawdopodobniej mieli do dyspozycji sporą ilość dodatkowego oprogramowania firm trzecich - zarówno bezpłatnego, jak i komercyjnego.

Microsoft najprawdopodobniej (ale nie jest to jeszcze oficjalnie potwierdzone) postanowi także po premierze udostępnić produkt w postaci samego systemu dla tych, którzy będą chcieli wykorzystać swój stary komputer lub złożyć nowy serwer samodzielnie. Dotychczasowe plany natomiast zakładają występowanie Windows Home Server jedynie w wersji OEM do kupienia z nowym, specjalnie do tego celu stworzonym serwerem. Póki co czeka nas jeszcze jedna wersja beta lub Release Candidate (aktualnie WHS jest w fazie Beta 2) - tym razem ma to być znacznie szersza dystrybucja.

© dobreprogramy