Microsoft pracuje nad wprowadzeniem skanerów 3D do urządzeń mobilnych

Strona główna Aktualności

O autorze

Zapewne większość z nas zna, albo chociaż kojarzy Microsoft Research, dział badawczo-rozwojowy z Redmond, zajmujący się tworzeniem ciekawych projektów związanych z IT. Ich najnowszy pomysł to rozwiązanie będące próbą przeniesienia skanera 3D do urządzeń mobilnych

Microsoft Research pracuje nad stworzeniem oprogramowania na smartfony, które pozwoli na wykreowanie cyfrowego modelu na podstawie danych z wbudowanej kamery. Całość sprowadza się do symulowania sfery wokół skanowanego obiektu i wyznaczeniu odległości między jej powierzchnią a wierzchołkami skanowanej bryły. W ten sposób zaawansowane algorytmy pozwalają na przeistoczenie urządzenia przenośnego w skaner 3D.

Oprogramowanie może być przydatne jako uzupełnienie zbioru aplikacji do rozszerzonej rzeczywistości. W prosty sposób można będzie stworzyć cyfrowe odpowiedniki obiektów w rzeczywistości i wykorzystać je w modelowaniu aranżacji wnętrz, tworzeniu baz produktów do e-commerce czy rozpoznawaniu przedmiotów. Technologia wydaje się być ewolucją pomysłu zaprezentowanego w nowej odsłonie Photosynth oraz w najświeższej wersji Office Lens.

Urządzenia przenośnie posiadają coraz to większą moc obliczeniową, co pozwala na wykorzystanie ich w celach nie tylko rozrywkowych, ale również zarobkowych. Taki przenośny skaner 3D może być ciekawą alternatywą dla tanich skanerów 3D w prostych zastosowaniach.

© dobreprogramy

Komentarze