Microsoft prezentuje Singularity

Strona główna Aktualności

O autorze

O nowym systemie operacyjnym Microsoftu nie było dotychczas wiadomo zbyt wiele. Teraz na Channel9 pojawiły się dwa interesujące filmy prezentujące go bardziej szczegółowo.

Pierwszy z nich, "Singularity III: Revenge of the SIP" poświęcony jest rozdzielaniu procesów (Software Isolated Processes) i zainteresuje bardziej zaawansowanych Czytelników. Drugi, "Singularity IV: Return of the UI" to demo, na którym można zobaczyć jak Singularity działa i jakie są w nim podobieństwa do innych systemów operacyjnych. Podczas dema Singularity bootuje się przez sieć ponieważ w ten sposób łatwiej jest wprowadzać zmiany. System może się też uruchamiać z twardych dysków, CD i USB. Na zielonym pasku u góry konsoli żółty prostokąt przesuwa się o jedną pozycję przy każdym tworzonym nowym wątku. W dalszej części dema możemy obserwować debugowanie systemu z drugiego komputera za pomocą standardowego debuggera WinDbg. Widoczne są wtedy fragmenty kodu źródłowego Singularity.

Warto też wrócić do poprzednich filmów: "Singularity: A research OS written in C#" oraz "Singularity Revisited".

Przypomnijmy, że Singularity jest napisanym od zera eksperymentalnym systemem operacyjnym Microsoftu. Jak widać na filmie obecnie nie ma trybu graficznego, jest tylko konsola tekstowa. Jeszcze nie wiadomo kiedy Singularity zostanie ukończone ani jakie znajdzie zastosowanie.

© dobreprogramy
s