Microsoft proponuje Windows bez Internet Explorera

Strona główna Aktualności

O autorze

Niemożliwe? A jednak - w związku z prowadzonym dochodzeniem antymonopolowym Microsoft rozesłał do producentów sprzętu informację, że planuje rozwiązanie problemu poprzez wydanie specjalnej wersji systemu Windows 7 całkowicie pozbawionej przeglądarki Internet Explorer.

Jeśli plany zostaną wcielone w życie, nowa wersja systemu nazwana zostanie Windows 7 "E" i podobnie jak wersja "N" pozbawiona odtwarzacza Windows Media Player, również i ta dostępna będzie jedynie na rynku europejskim. Jakiś czas temu pisaliśmy, że Internet Explorer 8 można wyłączyć (częściowo odinstalować) w Windows 7, ale wersja "E" ma pójść o krok dalej - w ogóle nie będzie zawierać przeglądarki.

Najważniejsze jest jednak to, że w przeciwieństwie do wersji "N" tym razem na rynku europejskim nie będzie alternatywy, czyli pełnej wersji z przeglądarką. Integratorzy OEM i sprzedawcy sprzętu będą mogli otrzymać specjalne pakiety instalacyjne, dzięki którym w miarę potrzeby możliwa będzie preinstalacja przeglądarki na nowych komputerach. Sprawa będzie nieco bardziej skomplikowana dla użytkowników, którzy samodzielnie zakupią system - Microsoft planuje dla nich przygotować wersje instalacyjne Internet Explorera na serwerach FTP i dostępnych oddzielnie w sprzedaży płytach CD.

Trudno przewidzieć, jak zareaguje na te informacje Komisja Europejska. Jeśli zastanowić się jednak nad tym nieco dłużej, to można dojść do wniosku, że wbrew pozorom może to być spore utrudnienie dla użytkowników, a brak jakiejkolwiek przeglądarki w systemie niekoniecznie może być tym, o co chodzi władzom antymonopolowym Unii Europejskiej...

© dobreprogramy