reklama

Microsoft przyłącza się do OpenAJAX Alliance

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft przyłączył się do grupy OpenAJAX Alliance zrzeszającej firmy propagujące standard AJAX (Asynchronous JavaScript and XML), który jest ważnym składnikiem Web 2.0 - technologii tworzenia aplikacji webowych.

Keith Smith, który jest w Microsofcie product managerem grupy Core Web Platform & Tools to UX Web/Client Platform & Tools powiedział, że przyłączając się do OpenAJAX Alliance korporacja chce współpracować z liderami rynku w celu zapewnienia wysokiego stopnia interoperacyjności poprzez dostarczenie technologii, która będzie działać niezależnie od systemu operacyjnego i przeglądarki internetowej. Według Smitha przedsiębiorstwa pokazują dostawcą oprogramowania jak ważne są otwarte standardy i interoperacyjność.

Z kolei Brian Goldfarb przypomina o Atlasie - AJAXowym środowisku programistycznym stworzonym przez Microsoft. Firma lubi podkreślać, że to właśnie ona 10 lat temu dała początek aplikacjom w stylu AJAXa. Potwierdza to Adam Bosworth, obecnie wiceprezes Google a niegdyś pracownik Microsoftu. W latach 1996-1997 wraz z innymi osobami, które są teraz w Google, tworzył zaczątki aplikacji webowych. Spotykało się to z dużym niezrozumieniem ze strony kierownictwa Microsoftu.

OpenAJAX Alliance ma swoje początku w lutym 2006 roku, gdy 15 firm ogłosiło utworzenie OpenAJAX Initiative. Znalazły się wśród nich: BEA, Borland, the Dojo Foundation, Eclipse Foundation, Google, IBM, Laszlo Systems, Mozilla, Novell, Openwave Systems, Oracle, Red Hat, Yahoo, Zend i Zimbra. Do połowy maja przyłączyło się kolejne 15 firm. OpenAjax Alliance nie zajmuje się zatwierdzaniem standardów ale definiuje wymagania jakie muszą spełniać AJAKXowe produkty i technologie aby zapewniać interoperacyjność określoną przez OpenAjax Conformance.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama